Čekovi bez pokrića - kazna zatvora od tri godine
Mondo/ Stefan Stojanović 


Da biste se ogrešili o zakon dovoljno je da vam kasni plata, a da vam u međuvremenu prođu dva čeka od po 5.000 dinara ili kreditne kartice u iznosu većem od 10.000 dinara.

Osim što će vam odrediti zateznu kamatu, banka može da podnese i krivičnu prijavu, a zaprećena kazna za ovo delo koje se kvalifikuje kao protivpravna imovinska korist je do tri godine zatvora.

Da apsurd bude veći, ako vama neko ukrade 10.000 dinara na ulici ili u gradskom prevozu, policija neće ni uzeti slučaj u razmatranje, jer to spada u sitnu krađu, koja se ne goni po službenoj dužnosti kada je vrednost ukradenog manja od 15.000 dinara.

Zakonodavac je ipak rešio da bar donekle pomogne prezaduženoj naciji, koja godinama živi na poček, pa će biti povećan novčani iznos koji nekoga može da odvede na robiju, pišu Novosti.

Kako se navodi u obrazloženju izmena Krivičnog zakonika, novi limiti "usklađeni su sa inflacijom u proteklih deset godina i znatno povećani s obzirom na to da su bili u disproporciji sa drugim krivičnim delima, kojima se pribavlja protivpravna imovinska korist".

Tako će se ubuduće novčanom ili kaznom zatvora do tri godine kazniti onaj ko koristi kredinu karticu na iznos veći od 50.000 dinara bez pokrića.

Kazni podleže i onaj ko izda ili stavi u promet ček na isti iznos, menicu, garanciju ili drugo sredstvo plaćanja iako zna da za to nema pokrića.

Ako iznos prelazi 500.000 dinara, učinilac će biti kažnjen zatvorom do osam godina.

Građani Srbije prošle su godine ipisali više od 12,5 miiona čekova, ali se njihova upotreba smanjuje, dok kreditne kartice koriste 894.972 lica.