Ovom postupku preti nastupanje apsolutne zastarelosti, a sledeće ročište je zakazano tek za 22. oktobar.
U Apelacionom sudu danas je trebalo da se održi drugostepeno suđenje Subotiću i ostalim optuženima za šverc cigareta tokom devedesetih.
Na suđenju se nije pojavila advokat Irena Vujinović, a njen branjenik Stevan Banović je sudu rekao da ne zna zašto je izostala, ali da misli da se nalazi u bolnici u Višegradskoj.
Na insistiranje zamenika tužioca za organizovani kriminal Saše Ivanića sud je odlučio da tu informaciju proveri i pozvao bolnicu u Višegradskoj, gde mu je saopšteno da se Vujinovićeva ne nalazi tamo.
Sud je advokatici "zbog opstrukcije postupka" izrekao novčanu kaznu od 150.000 dinara i obavezao je da plati i troškove odlaganja današnjeg pretresa.
Na suđenje nije došao ni Subotić, čiji izostanak nije razmatran, kao ni optužena Ivana Olujić koja je obavestila sud da je u bolnici na onkologiji, i zamolila je sud da joj omogući da prisustvuje suđenju.
Tužilaštvo smatra da je već pet odlaganja ovog pretresa pred Apelacionim sudom koji bi trebalo da donese pravosnažnu presudu, zloupotreba prava optuženih i njihovih branilaca usmerena na opstrukciju postupka kako bi nastupila apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja.
To drugostepeno suđenje treba da se održi, pošto je Apelacioni sud usvojio žalbu tužioca za organizovani kriminal na oslobađajuću presudu Specijalnog suda u Beogradu i odlučio da sam na pretresu izvede ključne dokaze i donese pravosnažnu presudu.
Prvom prvostepenom presudom Specijalnog suda, koja je ukinuta, Subotić je bio je osuđen na šest godina zatvora, a ostali optuženi na kazne od godinu do pet godina zatvora.
Drugom prvostepenom presudom, koja je izrečena 18. jula 2014. godine svi optuženi su oslobođeni optužbi zbog nedostatka dokaza za tvrdnje iz optužnice, ili su optužbe protiv njih odbijene zbog zastarelosti krivičnog gonjenja za dela iz 1995. godine.
Tužilaštvo smatra da nije nastupila zastarelost krivičnog gonjenja za dela za koja su optužbe odbijene, kao i da se sporna oslobađajuća presuda zasniva na dokazu na kojem se ne može zasnivati, odnosno na iskazu svedoka iz Makedonije Jovana Ristovskog i dokumentaciji koju je nezakonito nabavio, što je i sam rekao tokom prvostepenog suđenja.
Tužilaštvo traži da sud Subotića osudi na kaznu od osam godina zatvora zbog organizovanja šverca cigareta u Srbiju tokom devedesetih godina, a njegove saradnike na kazne od dve do šest godina zatvora.
Osim Subotića, okrivljeni u tom slučaju su bivši direktor Savezne uprave carina Kertes, Subotićev sestrić Nikola Milošević, Milan Ranković, Ivana Krčmarić, Jovica Ranđelović, Stevan Banović, Nebojša Nikolić, Milan Milanović, Dragi Dodevski, Ivana Olujić, Miodrag Zavišić, Milovan Popivoda, Miroslav Pešić i Luka Nenadić.
Oni se terete za krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna od dve do 10 godina zatvora i zloupotreba službenog položaja za koje je zakonom predviđena kazna od dve do 12 godina zatvora.
Subotić je, i pored višegodišnje poternice na snazi, slobodno živeo i radio u Švajcarskoj, a 2008. godine Moskva je odbila da ga izruči Srbiji, jer ruski zakon nije priznavao krivično delo za koje se Subotić teretio pre prekvalifikacije dela, odnosno izmene optužnice.
Optužnica je izmenjena 2013. godine, u aprilu, kada je promenjen Krivični zakon. Prvom optužnicom sudilo mu se za zloupotrebu službenog položaja, a sada za zloupotrebu položaja odgovornog lica pošto odgovara kao vlasnik privatne firme.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija