• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stare muče i zlostavljaju, ali se to krije!

Izvor Tanjug

U Srbiji je, prema preliminarnim podacima, skoro 20 odsto starijih sugrađana izloženo nekom vidu nasilja - finansijskom, emotivnom, fizičkom, izjavila je danas poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.


''Prema preliminarnom podacima, 19,7 odsto starijih sugrađana je izloženo nekom vidu nasilja. Iz tog podatka se vidi da je nasilje mnogo prisutnije nego što se o tome govori i da je najbolje čuvana porodična tajna'', rekla je Janković na javnom slušanju u Skupštini Srbije ''Starenje - godine života: od privilegije do diskriminacije''.

Navodeći da istraživanje rade sa Crvenim krstom Srbije, te da će konačni rezultati biti predstavljeni do kraja godine, ona je navela da se o nasilju ne priča, jer se najčešće dešava u krugu porodice, najbližih, onih od kojih starija osoba često na neki način zavisi.

Janković je istakla i da, iako je prema raspoloživim podacima diskriminacija starijih problem koji de fakto postoji, poverenik dobija malo pritužbi.

Kako kaže, za to ima više razloga - slabija informisanost, nedovoljna upućenost u to šta je diskriminacija, koja često ume da bude i prikrivena, ali i činjenica da stariji sugrađani često smatraju da moraju da trpe određeno ponašanje.

Prema njenim rečima, na osnovu dobijenih pritužbi diskriminacija starijih se najčešće dešava u oblasti rada i to kada su u pitanju osobe starije od 50 godina.

Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i razvnopravnost polova Meho Omerović rekao je da statistika i praksa pokazuju da su u društvu, posle Roma i osoba sa invaliditetom, starije osobe najdiskriminisanije.

''To je tema o kojoj se ne priča mnogo. Pitanje starijih osoba, njihov položaj i diskriminacija je nešto od čega se beži i to su teme koje se bacaju pod tepih'', rekao je Omerović.

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nevenka Mitreski

Neka hvala, ja sam protiv nasilje, isto sam mojima rekla i prezirem svadja, moji bas voli da se svadjaju ali ignorisem uvek. Iako sam nezaposlena ne zavisim ni od koga hvala Bogu nista mi ne fali i nemam razloga ni povod za svadju ....i tako uvek radim i bas super sto imam mir i ne diram nikog nikad. Sramota i ruzno je tuci se i vredjati i vrsiti nasilje prema nekog. Najlepse mi je bez svadja zaista ...

Marijana

Da bi ovaj tekst bolje razumeli uparite ga sa onim "polovina mladih u srbiji nezaposlena" i bice vam mnogo jasnije. Standard u drzavi je sirotinjski,drustvo puca po svim savovima. A nasi umesto da pomazu mladima da imaju vise dece ,hrane i prevoze Sirijce. Sta reci?!

BEOGRAD

@Marijana OD MIGRANATA IMAJU VAJDICU-TAPSANJE PO RAMENIMA, A OD DOMACE SIROTINJA -CUTANJE... TAKO VALJDA TREBA!

special image