Pelemiš je novinarima rekao da je bakterija izolovana kod pet pacijenata, od kojih troje imaju dokazanu infekciju a kod dvoje se sumnja na postojanje infekcije.

"Od troje obolelih, dvoje su u veoma teškom stanju zbog njihovih teških hroničnih bolesti, a dvoje pacijenata kod kojih se sumnja na infekciju, su u veoma dobrom stanju", rekao je Pelemiš.

Nakon dijagnostifikovanja klostridije, odeljenje ortopedije Opšte bolnice u Ćupriji je ispražnjeno, dezinfikovano i zatvoreno dok se ne izvrše predložene mere.

"Ovo odeljenje trenutno ne prima pacijente i tamo nema pacijenata sve dok se ne izvrše sve neophodne mere", kazao je Pelemiš dodavši da klostridija nema veze sa činjenicom da je i centar za hemodijalizu ćuprijske bolnice zatvoren zbog prisustva bakterija u vodi za dijalizu.

"To je naišlo u vrlo nezgodnom trenutku i nema veze sa klostridijom. Zavod za javno zdravlje je pronašao neke bakterije i zatražili su da se ovde više ne radi hemodijaliza. Važno je reći da niko od pacijenata nije ugrožen i svi su zbrinuti u okolnim centrima za dijalizu, kao što su Kruševac i Svilajnac", rekao je predsednik Republičke komisije.

Kako je naveo, infekcije klostridijom se u Srbiji javljaju od 1978. godine ali se tokom poslednjih pet godina povećao broj obolelih "jer je bakterija postala otpornija na lekove, a higijenski uslovi lošiji".

Pacijentkinja Dragica Pavličević (52) umrla je u ćuprijskoj bolnici nakon operacije skočnog zgloba. Kod nje je bila izolovana klostridija ali će se tek nakon obdukcije znati da li je umrla od posledica te bakterije.

I pored najave da će se danas znati rezultati obdukcije, ni jedna nadležna ustanova, kao ni Ministarstvo zdravlja još uvek se nisu oglasili po tom pitanju.

Direktor ćuprijskog Komunalnog preduzeća Miodrag Jovanović izjavio je da je prema poslednjim analizama Zavoda za javno zdravlje, voda iz gradskog vodovoda hemijski i bakteriološki ispravna za piće.