Izlažući svoju odbranu pred Specijalnim sudom u Beogradu, Zoran Drobnjak je naveo da je sve radio po zakonu i da se pre potpisivanja, o saobraćajno tehničkim uslovima za Nubu konsultovao sa pravnim i finasijskim sektorom.

"Nikad ne bih potpisao da nešto nije u skladu sa zakonom", naglasio je Drobnjak.

Na pitanje predsednika veća zašto je potpisao taj ugovor kada se potpisivanju protivio bivši direktor sektora za održavanje puteva Darko Pešić, Drobnjak je rekao da ne zna zašto se Pešić protivio i naglasio da Putevi od tog posla imali prihod od taksi od 265 miliona dinara.

Drobnjak je ukazao da je Pešić dobar inženjer i da ga je on postavio na to mesto.

Na pitanje prvooptuženog Dulića da li je nekada urgirao za nekog investitora, Drobnjak je odgovorio odrično.

Nakon suđenja koje će biti nastavljeno 15. decembra, Drobnjakov branilac Miloš Paligorić rekao je novinarima ispred Specijalnog suda da tužilaštvo u optužnici nije navelo koje je to propise navodno prekršio ili propustio da primeni njegov branjenik u ovom slučaju.

"Moj branjenik je u ovoj stvari postupao kao što je postupao u svim drugim stvarima. Iz njegovog iskaza, što će biti potvrđeno dokazima koji će biti izvedeni tokom ovog postupka, vidi se da je postupao u svemu na zakonit način", naveo je Paligorić.

Upitan da razjasni situaciju sa Pešićevim protivljenjem poslu sa Nubom, Drobnjakov branilac je ukazao da je po zakonu o javnim preduzećima i zakonu o privrednim društvima direktor dužan da se stara o zakonitosti rada svih zaposlenih i da ne sme da dozvoli da izaće nijedan dokument iz preduzeća koji nije u skladu sa zakonom.

"Upravo je to moj branjenik i uradio, kada je Pešić u nameri da se ne dozvoli investicija vredna preko dva i po miliona evra, odbio da izda te saobraćajne - tehničke uslove, moj branjenik je postupio u skladu sa zakonom jer direktor za to ima ovlašćenja", naglasio je Drobnjakov advokat.

U decembru bi trebalo da počne dokazni postupak u ovom slučaju pošto su Dulić i Janjić ranije izneli svoje odbrane takođe negirajući optužbe.

Dulić se tereti da je dao usmeni nalog Janjiću da se izdaju lokacijske i građevinske dozvole za postaljanje optičkih kablova slovenačkom preduzeću "Nuba invest", iako ono nije imalo neophodnu dokumentaciju u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i Zakonom o javnim putevima.

Janjić je prihvato usmeni nalog Dulića, a Drobnjak je 18. septembra 2009. izdao sporne dozvole iako za to nisu bili ispunjeni neohodni usovi, smatra tužilaštvo.

Prema tvrdnjama Tužilaštva, izdavanjem zahtevanih dozvola omogućeno je "Nubi" da pristupi izgradnji optičke mreže kablova na državnim putevima kojima upravljaju "Putevi Srbije" i to na najvažnijim koridorima od Beograda do granice sa Hrvatskom, Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom i Makedonijom.

Na taj način, prema navodima optužnice, preduzeće "Nuba invest" je steklo dominaciju nad javnim putevima i njihovoj eksploataciji.

Ono je steklo povlašćeni položaj u odnosu na druge zainteresovane investitore koji su se ministarstvu obraćali sa istim zahtevima.

Dulić, Janjić i Drobnjak terete da su na ovaj način pribavili imovinsku korist u iznosu od preko osam miliona dinara.

Optuženi su za produženo krivično delo zloupotreba službenog položaja u saizvršilaštvu, za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora.

Istraga protiv Dulića i ostalih pokrenuta je u septembru 2012. godine.