• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komšije Jevreji, nek vam je vesela Hanuka

Izvor MONDO/Agencije

Jevreji širom sveta večeras dočekuju Hanuku, praznik slobode i svetlosti.

Ovim praznikom obeležava se oslobođenje od grčkog osvajanja 167. godine pre nove ere.

Prema legendi, nakon razaranja jerusalimskog hrama u njemu je nađeno ulje za svećnjak koje je bilo dovoljno samo za jedan dan, ali je ono gorelo osam dana što se u judaizmu smatra čudom.

U dane Hanuke pevaju se ode jerusalimskom hramu, jedu se krofne svih osam dana praznika koji se slavi po kućama, školama, jevrejskim zajednicama, udruženjima i na trgovima.

U Izraelu se sveće pale na svim trgovima i pred Gradskom kućom.

Hanuka
Izvor: YouTube

POBEDA MAKABEJACA - SPAS JEVREJA

Hanuka predstavlja proslavu pobede Jevreja Makabejaca nad paganskom grčko-asirijskom vojskom predvođenom Antiohijem IV, kao i posvećenja Drugog Hrama koji je bio oskrnavljen tokom njihove okupacije Jerusalima.

Svojom pobedom Makabejci su izborili pravo da Jevreji ponovo praktikuju judaizam i na taj način spasili monoteizam u svetu, piše na sajtu Jevrejske opštine Beograd.

Istovremeno, Makabejci su i ponovo uspostavili političku nezavisnost za jevrejski narod. To znači da je Hanuka, de facto, proslava jevrejskog nacionalnog preživljavanja i ponovne uspostave verskih sloboda.

JEDAN DAN - JEDNA SVEĆICA

Hanuka je praznik svetlosti i traje osam dana i noći. U znak sećanja na sva čuda koja su se desila, za Hanuku se koristi poseban osmokraki svečnjak (sa dopunskim devetim krakom za svećicu na sredini svečnjaka, za razliku od standardne sedmokrake menore), poznatim pod imenom "Menora za Hanuku" ili "Hanukija", koji gori tokom svih osam dana i noći proslave praznika.

Praznične krofne

Tradicionalna hrana za Hanuku je pržena i pripremljena sa dosta ulja, u znak sećanja na čudo da je mala količina ulja gorela osam dana i noći. Najpopularnije jelo je eškenaskog porekla: "krompir-šnicla", koja predstavlja vrstu palačinke od krompira ("latkas" na jidišu, "livivot" na hebrejskom). Danas se jedu i posebne krofne za Hanuku, poznate kao "sufganiot" na hebrejskom. Za Hanuku se i tradicionalno igra "dreidel" ("sivovon" na hebrejskom), igra sa čigrom čija su pravila toliko prosta da ih mogu igrati zajedno svi članovi porodice, od najmlađih unuka do najstarijih baka i deka.

Paljenje svećica u svečnjaku predstavlja centralni čin celokupne proslave Hanuke. Prve noći praznika pali se prva svećica, a svake naredne noći jos po jedna dopunska svećica; plamen se raznosi posebnom svećicom koja se čuva na kraku na sredini svečnjaka.

Na taj način, poslednjeg dana praznika Hanuke gore svih osam svećica na Hanukiji, simbolizujući osam dana i noći neprekidnog gorenja ulja u Hramu po pobedi Makabejaca.

Paljenje svečica treba obavljati blizu prozora ili vrata, kako bi se svima oglasila čuda koja su se tada dogodila. Tokom paljenja svećica, tradicionalno se izgovaraju blagoslovi i peva stara pesma "Hanerot Halalu", a potom pesma "Maoz Cur".

Hanuka je veseli praznik, posebno za decu. Po paljenju svećica, svi članovi porodice (a često i pozvani gosti) se okupljaju oko trpeze gde se uz jelo i igranje igara proslavlja praznik.

Tradicionalni običaj davanja džeparca (novca) deci za Hanuku, danas je u mnogim jevrejskim porodicama prerastao u običaj deljenja poklona za Hanuku .

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jehova

nije nas otac nebeski,kako nas popovi varaju.hristos nema veze sa jevrejskim gospodom,tako da me njihovo,a i nase klanjanje sotoni,uopste ne zanima.

Tina

Lep i poučan tekst, zanimljivo, srećna Hanuka svima koji slave!

građanin Cane

Srećan praznik. Da mi imamo takav praznik gde je običaj davanje novca nikad ga ne bi menjali..

special image