Tužilaštvo je predložilo sudu da im odredi pritvor, rečeno je Tanjugu u tom Tužilaštvu.

Nakon saslušanja osumnjičenih, Tužilaštvo je donelo naredbu o sprovođenju istrage, kojom Milosavljevića, Dušana Protića, Zorana Šćepanovića, Zorana Radomana, Jovana Keravicu, Mirjanu Spasić, Iliju Radosavljevića i Musulina Gorkog tereti za krivična dela zloupotrebe službenog položaja i zloupotrebe položaja odgovornog lica.

Tužilaštvo je predložilo pritvor za Milosavljevića, Protića, Šćepanovića, Radomana, Keravicu, Spasića i Radosavljevića, a odluku o predlogu za pritvor doneće sudija za prethodni postupak.

Oni su juče uhapšeni u velikoj anti-koruptivnoj akciji policije, među još 80 osumnjičenih za druga krivična dela.

Sumnja se da su od decembra 2004. do kraja juna 2008. godine izvršili nezakonitu zamenu poljoprivrednog zemljišta u svojini privrednog društva "Maxim&Co", čiji je vlasnik osumnjičeni Zoran Šćepanović i državnog zemljišta u građevinskom reonu Grada Novog Sada čiji je korisnik bila opšta zemljoradnička zadruga Novi Sad.

Tom prilikom preduzeću "Maxim&Co" su pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od više od milijardu dinara, s obzirom da je vrednost zemljišta u državnoj svojini bila višestruko veća od vrednosti poljoprivrednog zemljišta koji je država dobila u razmeni, navodi se u

UHAPŠEN I ČLAN SNS; TRAGA SE ZA JOŠ ČETVORO

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je ranije danas da je juče u toku dana u akciji "Rezač" uhapšena još jedna osoba i da se za četiri osobe još traga.  

"U toku dana uhapšena je i osamdeseta osoba. Za sto miliona evra mogli smo da uradimo mnogo više za Srbiju, ali nismo mogli zbog ovakvih ljudi", kazao je Stefanović.

Inače, u Više tužilaštvo u Beogradu danas je privedeno još ukupno 17 osumnjičenih koji su juče uhapšeni.

Portparol Višeg tužilaštva Tatjana Sekulić rekla je Tanjugu da su u toku saslušanja 11 osumnjičenih iz gradskog Sekretarijata za urbanizam i Agencije za borbu protiv korupcije, kao i još šestoro osumnjičenih za malverzacije u Pionirskom gradu.

U toku popodneva biće poznato protiv koga će biti pokrenuta istraga i kome će biti određen pritvor.

Ministar Stefanović je kazao da se uhapšeni terete za različita dela, ali da su "to dela u kojima se na brutalan način otimala narodna imovina".


Stefanović je rekao da u ovoj akciji uhapšen i član SNS-a iz opštine Ada i naglasio da nema "nedodirljivih".

Stefanović je rekao da postoje vrlo čvrsti dokazi o njihovim zloupotrebama i da su istrage vođene u različitim periodima. U akciji "Rezač" uhapšeni su i bivši ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević iz Demokratske stranke, biznismen Željko Žunić (vlasnik "Beohemije"), bivša direktorka Dunav osiguranja Milanka Jezdimirović iz Socijalističke partije Srbije i bivša direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković.

Oni se terete da su od 2004. godine oštetili državni budžet za 7,8 milijardi dinara, što je po tadašnjem kursu 100 miliona evra, rekao je Stefanović juče na konferenciji za novinare.

Pritvor protiv odgovornih iz Dunav osiguranja

Specijalni sud u Beogradu odredio je večeras pritvor do 30 dana za petoro odgovornih lica u kompaniji "Dunav osiguranje", koji su juče uhapšeni u velikoj antikoruptivoj akciji policije.

Sudija za prethodni postupak doneo je rešenje kojim je odredio pritvor za Milenka Jezdimirovića, Milicu Dević, Rajka Tepavca, Stefana Miskoskog i Ljubodraga Markovića, rekla je Tanjugu portparol suda Tanja Koljenšić.

Pritvor im je, kako je dodala, određen zbog postojanja osobitih okolnosti koje ukazuju da će okrivljeni u slučaju boravka na slobodi ometati krivični postupak uticanjem na svedoke.
Protiv njih je sinoć Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo istragu zbog sumnje da su izvrsili krivično delo zloupotreba polozaja odgovornog lica.

Prema navodima krivične prijave, sumnja se da su oni od januara 2010. do 15. decembra 2012. godine protivno odredbama Zakona o osiguranju i Pravilniku o uslovima i načinu deponovanja i ulaganja sredstava, uložili sredstva u kupovinu korporativnih obveznica, čiji su izdavaoci bile privatne kompanije.

To su, kako se dodaje, uradili bez instrumenata za obezbeđenje povraćaja uloženih sredstava.
Na taj način su pribavili protivpravnu imovinsku korist drugim pravim licima i to "MB Pelikan" d.o.o Nis, "W.E.G. Tehnology" d.o.o Beograd, "Europolis 011" d.o.o. Beograd, "Vitro Group" d.o.o. Beograd i "Mega-projekt" a.d. Pančevo, u ukupnom iznosu od 305.057.236,38 dinara, koja nisu vratila uložena sredstva, niti je bilo moguća njihova prinudna naplata.