Donedavno je minimalna kazna iznosila je 50.000 dinara, ali to je promenjeno nedavnim izmenama seta finansijskih zakona koji su sada na snazi. Istim izmenama akteulna maksimalna predviđena kazna za firme je 100.000 dinara, navode u Ministarstvu finansija.

Nedavno usvojene izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji urađene su radi prilagođavanja raspona propisane kazne težini prekršaja i vrsti poreskog obveznika, imajući u vidu da je reč o građanima, navodi Ministarstvo.

Kazna je bila neprimereno visoka u odnosu na težinu prekršaja. Toliko neprimerena da nije u praksi doživela primenu, što je bio i osnovni razlog za izmenu, navode u Ministarstvu.

Promenjen je, kako su objasnili, minimalni iznos prekršajne kazne po kojem će građani koji ne uplate utvrđen poreza u zakonskom roku, biti kažnjeni novčanim iznosom od 50 odsto utvrđenog poreza, a ne manje od 5.000 dinara, umesto dosadašnjih ne manje od 50.000 dinara.

Na primeru poreza na imovinu koji se plaća u četiri rate, dešavalo se da građani kasno plate porez, postanu predmet podnošenja zahteva za pokretanje prekršajne odgovornosti, a pre izmena Zakona, predviđena minimalna kazna je iznosila 50.000 dinara, što je po pravilu višestruko premašivalo visinu poreske obaveze.

Sadašnje rešenje podrazumeva da će onaj ko ne plati porez od 12.000 dinara biti kažnjen prekršajnom kaznom od 6.000 dinara, što je polovina iznosa utvrđenog poreza.

Fizičko lice koje ne plati porez od 2.000 dinara kazniće se prekršajnom kaznom od 5.000 dinara, jer je to propisani minimum.

Pre nedavno usvojenih izmena Zakona, kazna je i u jednom i u drugom slučaju iznosila minimalnih 50.000 dinara.