Čačak - amonijak - hladnjača - curenje
Mondo/ Stefan Stojanović 

Agenciji Beta u inspekcijskoj službi u Čačku rečeno je da će protiv vlasnika podneti prekršajnu prijavu.

Amonijak je procureo juče, zbog toga što je u Hladnjači isključena struja, a dalje curenje zaustavili su službenici Odeljenja za vanredne situacije koji su zatvorili ventile.

Na pisarnicu Uprave grada iz tog preduzeća dostavljena je prijava o pojavi opasne materije koja bi mogla da ugrozi život i zdravlje ljudi, javlja Tanjug.

U dopisnu je navedeno da bi curenjem opasne tečnosti moglo da dođe do ugrožavanja života i zdravlja, kako zaposlenih i pacijenata čačanske bolnice, koja je u neposrednoj blizini, tako i stanovnika grada Čačka. Ta pojava bi mogla da izazove ekološku katastrofu sa nesagledivim posledicama.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Moravičkog okruga Dragiša Broćić izjavio je Tanjugu da se ovakva situacija ponavlja više puta u poslednje tri, četiri godine.

"Radnici su alarmirali da postoji mogućnost da dođe do curenja amonijaka. Inspektori su 30. decembra naložili hitno istakanje amonijaka, što nije učinjeno", rekao je Broćić.

On objašnjava da ukoliko se amonijak ne istoči, a dođe i do velike temperaturne razlike, postoji mogućnost od njegovog ponovnog curenja. Amonijak neće da curi kada je napolju hladno.

Amonijak je otrovan gas, kaže Broćić, a u određenim situacijama može da bude eksplozivan i zapaljiv, od 10 do 15 odsto. Ta koncentracija može da se stvori samo unutar objekta.


Elektrodistribucija Čačak je poslednjeg dana decembra isključila struju Hladnjači zbog duga od 35 miliona dinara, o čemu su obaveštene inspekcijske službe koje su naložile vlasniku Milenku Surudžiću da istoči amonijak jer postoji opasnost od njegovog curenja, što on nije uradio.

U Hladnjači trenutno ima 10 tona amonijaka i prema oceni inspekcijskih službi, ukoliko ubrzo ne bude istočen može da napravi havariju.

Hladnjača je prestala da radi u decembru 2012. godine, kada je procureo amonijak nakon isključenja struje zbog tadašnjeg duga od oko osam miliona dinara, a 30 radnika kojima je vlasnik dugovao više od 10 plata, ostalo je bez posla.

Od tada je Hladnjača radila samo povremeno kada je izdavana u zakup.

Hladnjača u Čačku je privatizovana 2003. godine, a Agencija za privatizaciju raskinula je 2007. godine kupoprodajni ugovor jer kupac nije obezbedio kontinuitet u poslovanju.

Akcijski fond je u aprilu 2009. godine prodao akcije Hladnjače firmi iz Šapca, koja ih je potom prodala firmi iz Guče, iza koje takođe stoji Surudžić koji je vlasnik i više firmi u Guči.