Šef jedne od smena pripadnika beogradskog centra Državne bezbednosti (DB), koja je pratila novinara Slavka Ćuruviju, njen nekadašnji pripadnik Dragan Pavić izjavio je, svedočeći u Specijalnom sudu, da se insistiralo na češćem javljanju o njegovom kretanju nego što je to uobičajeno radio prilikom drugih pratnji.
"Imali smo "problemčić" što nismo na vreme javili da je Ćuruvija ušao u pasaž zgrade pre nego je stigao u svoj stan", rekao je Pavić na suđenju za ubistvo vlasnika i urednika Dnevnog telegraga i Evropljanin, govoreći o 10. aprilu 1999. godine, danu koji je prethodio ubistvu.
Pavić smatra da smena za pratnju zapravo nije propuštala da javi na vreme jer, kako kaže, nema ni potrebe da se to radi na svakih "deset koraka" lica pod pratnjom.
Prema njegovim rečima, pratnja je pretrpela kritiku načelnika beogradskog centra DB optuženog Milana Radonjića koji je tražio češće javljanje, ali Pavić ne vidi smisao i logiku u takvom zahtevu i primedbi.
Na pitanje advokata Slobodana Ružića, zastupnika porodice Ćuruvije, da li je ranije imao nalog za češće javljanje prilikom pratnje kao što je u ovom slučaju, Pavić je rekao da nije, dodajući da se tako nešto dešavalo, ali u "drugim okolnostima" koje nije objasnio.
Pavić je rekao da je 11. aprila 1999. smenu predao pre nego je tog dana Ćuruvija ubijen, kao i da je o tome čuo na televiziji.
U praćenju Ćuruvije učestvovao je dva dana i, kako je rekao, ne zna zašto je ta mera određena mada ga nije ni zanimalo već samo da profesionalno zabeleži njegova kretanja i kontakte.
Pavić je, na pitanje advokata Zore Dobričanin Nikodinović, koja brani Radonjića, rekao da ne može da se seti kome je javljao o kretanju Ćuruvije, ali da je to obično bio šef Odeljenja za pratnju Zoran Pavić.
"Ne verujem da smo sa velikim zakašnjenjem javili o dolasku Ćuruvije u stan", rekao je Pavić na pitanje odbrane, navodeći i da nije lično javljao Radonjiću o kretanju Ćuruvije.
Pavić je rekao i da je jednom prilikom ranije, mada nije mogao da odredi vreme, učestvovao u snimanju ulaza zgrade gde je Ćuruvija stanovao.
Reagujući na svedočenje, Radonjić je rekao da nikad nije davao nalog da se javlja "metraža", odnosno na 50 ili 100 metara kretanja što je kao izraz upotrebio Pavić i tvrdio da je sve rađeno po zakonu.
"Kritikovao sam šefa Odeljenja za praćenje Zorana Pavića jer nije rađeno profesionalno", rekao je Radonjić, dodajući da će zbog ovakvog svedočenja naslovi sa suđenja u novinama biti "bombasti", ali da on "ne može da bori protiv impresija novinara".
Tužilaštvo tvrdi da je Radonjić kršeći predviđenu proceduru naredio praćenje Ćuruvije i omogućio da podatke koriste Ratko Romić i Miroslav Kurak, optuženi kao neposredni izvršioci, kao i da je Kurak pucao u Ćuruviju u pasažu zgrade gde je živeo.
Prvooptuženi je nekadašnji šef Državne bezbednosti Srbije Radomir Marković, za kojeg tužilaštvo kaže da je sa planom za ubistvo upoznao Radonjića.
Tužilaštvo navodi da je Ćuruvija ubijen iz niskih pobuda po nalogu n.n. lica iz najviših struktura vlasti zbog njegovih javnih istupanja u kojima je kritikova vlast.
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju