• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija i rodna ravnopravnost: Dokle smo stigli?

Izvor MONDO/Agencije

Indeks rodne ravnopravnosti pokazao je da je Srbija na skoro pola puta u ostvarivanju rodne ravnopravnosti u odnosu na evropske standarde.

Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović kaže da je pred Srbijom još posla u oblasti ekonomskog osnaživanja žena i njihovog zapošljavanja.

Prema Indeksu rodne ravnopravnosti, koji je prvi put izračunat za Srbiju, a koji je danas predstavljen, Srbija je ostvarila rezultat od 40,6 poena od 100, dok je prosek u EU 52,9 poena.

Kako se navodi, najhitnije delovanje je neophodno u domenima rada, novca, znanja i vremena, što su oblasti sa niskim rezultatima i velikim jazom između polova.

Prema podacima, u Srbiji su žene ređe zaposlene sa punim radnim vremenom u odnosu na muškarce i njihov ukupni radni vek je kraći nego kod muškaraca.

Domen moći pokazuje bolje rezultate, usled kvota u skupštinama i veće zastupljenosti žena u Narodnoj banci, i to je jedini domen u kojem je Srbija rangirana više od polovine država članica EU.

Za domen unakrsne nejednakosti i nasilja indeks bi trebalo dodatno razvijati imajući u vidu ozbiljne probleme u vezi sa pozicijom žena različitih ranjivih grupa kao što su Romkinje, migrantkinje, žene iz ruralnih oblasti, samohrane majke...

Dobar učinak, kako je navedeno u izveštaju, primećen je u domenu zdravlja.

Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, rekla je da je pred Srbijom još posla u oblasti ekonomskog osnaživanja žena i njihovog zapošljavanja.

"Rezultati su najbolji u oblasti moći, i ne samo kada je reč o ženama u parlamentu, već i zbog toga što imamo ženu na celu NBS. Kada imate ženu na mestu guvernera, a to se smatra jednom od najmoćnijih institucija, Srbija ima povoljnu poziciju", rekla je Mihajlović.

Ona je istakla da se mora raditi na zapošljavanju i ekonomskom osnaživanju žena, jer kad ako one rade jednako kao muškarci i primaju istu platu za isti posao, može se govoriti o rodnoj ravnopravnosti i osnovi privrednog razvoja.

Ona je navela da je ponosna što je Srbija prva zemlja van EU koja koristi u statistici Indeks rodne ravnopravnosti, kao važan indikator koji treba da pokaže gde smo kada je rodna ravnopravnost u pitanju i na čemu još treba da radimo.

Mihajlović, koja je i potpredsednica Vlade Srbije, podsetila je da je u budžetu za ovu godinu po prvi put uvedeno i rodno budžetiranje u nekim segmentima.

"Neka nam je sa srećom ovaj indeks i da svaki naredni bude još bolji za žene u Srbiji", poručila je Mihajlović otvarajući skup.

Inače, Indeks rodne ravnopravnost, koji je izračunat za 2014. godinu, i prati napredak u ostvarivanju rodne ravnopravnosti i pruža ocenju stanja u domenima rada, novca, znanja, vremena, moći i zdravlja.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

iz sljivika

Ja mislim da bi ste vi bile najsretnije kada bi ste nam ugradile materice.

Urke

Gomila floskula i statistika i ova plava debela sto je u predizbornoj kampanji non stop..

neko

Ravnopravnost je dvostrani odnos,a statistika nije nikakav pokazatelj. Dzaba dobra statistika kada parlament, javna prezueca i ustanove moraju da ispune kvote u zaposljavanju zena. Dok sa druge strane imamo nezasticene mlade zene i trudnice, pa u preduzecima gde kvota nije alarmantna nece da zaposle mladju zenu ili nece da joj daju resenje za stalno jer postoji mogucnost da skorije trazi trudnicko bolovanje,a ona je odlican kadar. I onda se dolazi do situacije da kada konkurisu muskarac i zena, da preduzece nece da zaposli muskarca koji je kvalitetniji kadar jer im treba zena za posao, a sa druge strane nece da zaposle zenu koja bolje kvalitete za taj posao ima jer je u mladjem dobu i moze da dodje do toga da trazi trudnicko bolovanje. Ne samo ravnopravnost, vec bilo koja diskriminacija i fer zaposljavanje moze da se obezbedi kada se zakonski regulise kako preduzeca i ustanove treba da definisu kriterijume za zaposljenje, i kada se CV bude podnosio bez imena i prezimena. Pa onda lepo pozovu na razgovor osobe cija radna biografija pruza to sto je potrebno,a da pri tome ne znaju o kome se radi, i onda posle razgovora kada budu odlucivali lepo u resenju konkretizuju razloge zasto je jedan konkurent kompetentniji od drugog. Na taj nacin moze da se minimalizuje diskriminacija bilo koje vrste, ne samo rodna diskriminacija.

special image