Naime, izmenama pomenutog zakona ta ograničenja nisu potpuno ukinuta nego su svedena na zabranu izdavanja vozačke i saobraćajne dozvole, potvrde o registraciji i odhave vozila, navodi se u saopštenje.

"Rešenje iz člana 20. izmenjenog zakona ostaje sporno i sa stanovišta svrhe i obima ograničenja prava građana koje precizira Ustav, jer propisana ograničenja nisu vezana čak ni za oblast na koju se izrečena kazna odnosi (npr. bezbednosti saobraćaja)", navodi se u saopštenju.

Napominje se da činjenica da je i u izmenjenom zakonu zadržano ograničenje posredno ukazuje da je potrebno unaprediti i postojeći sistem prinudne naplate kazni, bez stavljanja vlasnika vozila u neravnopravan položaj u odnosu na druge građane.

Podseća se da je Zaštitnik građana je 2015. pokrenuo postupak ocene ustavnosti postojeće odredbe člana 336. pomenutog zakona, s obzirom na ograničenja ljudskih sloboda i prava zbog neplaćanja prekršajne kazne, troškova postupka i drugih novčanih iznosa koji su evidentirani u registru novčanih kazni.

Ustavni sud još nije odlučivao o pomenutom predlogu, stoji u saopštenju.