U saopštenju se navodi da je današnja vanredna sednica Pokrajinske vlade, kojom je predsedavao predsednik Bojan Pajtić, održana povodom poplava koje su zadesile našu zemlju, potrebe da se pokaže solidarnost sa ugroženim sredinama, kao i potrebe da se razmotri aktuelno stanje na vodotokovima u Vojvodini.
Apelujući da se akumulacija "Đerdapa" spusti za minimun 30 centimetara iz Pokrajinske vlade poručuju da "ovo nije vreme za stvaranje profita nego za slogu i odbranu ljudskih života i materijalnih dobara u Srbiji".
"Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić istakao je da je Pokrajinska vlada spremna da pruži pomoć i pokaže solidarnost sa stanovništvom u poplavljenim sredinama koje su van teritorije Pokrajine", kaže se u saopštenju.
Kako se dodaje, na sednici je zaključeno da su svi raspoloživi tehnički i ljudski kapaciteti ponuđeni kolegama iz Srbijavoda i Sektora za vanredne situacije, za sanaciju i spasavanje ugroženih na teritorijama van Vojvodine.
Pokrajinska vlada je zadužila i Direkciju za robne rezerve da po nalogu Pokrajinskog štaba za vanredne situacije isporuči prehrambeno-sanitarne pakete i flaširanu vodu sredinama u Srbiji, koje su ugrožene u poplavama.
Na sednici je nakon izveštaja Javnog vodoprivrednog preduzeća "Vode Vojvodine" i Pokrajinskog štaba za vanredne situacije, konstatovano da se isplatio svaki dinar koji je Pokrajinska vlada u proteklih 12 godina uložila u izgradnju i rekonstrukciju nasipa i vodoprivredu u Vojvodini.
"Jedan od zaključaka sa sednice je i da je u Vojvodini sistem odbrane od poplave podignut na najviši stepen pripravnosti, uvedena su dežurstva od 24 sata na deonicama gde je već uvedena redovna i vanredna odbrana od poplava i da su mehanizacija, ljudstvo i materijali na zadovoljavajućem nivou", navodi se u saopštenju.
EPS: NE UGROŽAVAMO BEZBEDNOST, NEMA PROFITA
Elektroprivreda Srbije saopštila je da poštuje sve međunarodne i domaće propise i ne ugrožava bezbednost građana i njihove imovine, već uveliko radi na odbrani od poplava i u interesu građana.
U saopštenju se ističe da je EPS od 17. februara počeo da obara kotu na Dunavu na Đerdapu. Hidroelektrana Đerdap je do sada oborila kotu na Dunavu za 4,75 metra, a kako Dunav raste oboriće je za još 1,25 metara na kotu koja je prirodni režim rada.
Kojom brzinom se kote obaraju odlučuju zajedničke dispečerske službe HE Đerdap i parntera iz Rumunije, i sve se radi u skladu sa međunarodnim sporazumom, navodi se u saopštenju.
Režim rada u uslovima visokih dotoka utiče na efikasnost hidroelektrana i smanjenje snage i proizvodnje i nema govora o ostvarivanju profita, saopšteno je iz EPS.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda hoće licencu Evrolige! Željko Drčelić otkrio detalje, na tome se već radi
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju