"Teoretski je moguće da je bilo sekundarnog prenosa DNK. Ne mogu da tvrdim da je Maja bila u direktnom kontaktu sa čaurama, ali s obizrom da na prisustvo njenog DNK na četiti čaure, smanjuje se slučajnost", rekao je Dušan Kecmanović obrazlažući nalaz i mišljenje Komisije veštaka iz Centra za humanu i molekularnu genetiku Biološkog fakulteta.
Veštak smatra da je Maja Adrovac na neki način ostvatila "kontakt" sa čaurama "bilo direktno preko kože, bilo tako što je bila u blizini", odnosno, kako je pojasnio "kapljičastim kontaktom", do čega može da dođe preko pljuvačke dok se priča.
Na pitanje odbrane da li je njen DNK profil proveravan pre njenog hapšenja 17. jula 2015. godine, veštak je odgovorio da je utvrđena podudarnost DNK materijala za koji je kasnije potvrđeno da pripada Maji Adrovac.
"Nakon uzorkovanja DNK materijala na čaurama (posle atentata) Interpolu je prosleđen taj materijal. Posle izvesnog vremena došla je informacija da se taj trag podudara sa DNK profilom koji je nađen u Švajcerskoj, a u pitanju je bilo razbojništvo. Sada znamo da je reč o DNK Maje Adrovac.
Odgovarajući na pitanja odbrane Maje Adrovac, Kecmanović je ukazao da su na zahtev policije rađene analize i drugih DNK profila, a da je među njima bio i taj koji se poklopio sa materijalom sa čaura ispaljenih na Beka.
Inače odbrana Maje Adrovac tvrdi da je njen DNK zloupotrebljen, odnosno da je podmetnut.
"Ovde se radilo o zloupotrebama DNK Maje Adrovac. Ljudi sa Biološkog fakulteta i policije su manipulisali sa njenim DNK pre hapšenja", rekao je njen branilac Momčilo Minić.
Pred početak suđenja došlo je do incidenta pošto je rođak Maje Adrovac izrevoltiran slikanjem fizički nasrnuo na fotoreportera "Kurira."
Beko se ni danas nije pojavio na suđenju, a kako je sudija pročitala iz dopisa koji je potpisao "šef njegovog kabineta", Beko je na putu u inostranstvu koji je ranije zakazan.
Inače, prošle sedmice u Švajcarskoj je uhapšen Majin suprug Ivan Adrovac, a kako je Maja navela tokom izlaganja svoje odbrane početkom marta, policija ga je njim ucenjivala.
Adrovac se tada požalila sudu da ju je nakon hapšenja policija neprekidno ispitavala za muža i brata i da su je pitali koliko je spremna da bude u zatvoru za drugog i odvojena od dece, nad kojom joj je u mmeđuvremenu oduzeto starateljstvo.
Ona je u pritvoru devet meseci od hapšenja, 17. jula 2015. godine.
Više javno tužilaštvo je tereti za krivično delo teško ubistvo u pokušaju izvršeno pomaganjem.
U vezu sa tim pokušajem ubistva dovedena je preko svog DNK koji je nađen na čaurama metaka ispaljenih na Beka, a ona tvrdi da ne zna kako se njen DNK našao tu.
Optužnicom se Maji Adrovac na teret stavlja da je "neutvrđenog dana tokom 2014. godine, sa umišljajem pomogla N.N. osobi u izvršenju krivičnog dela".
Ona je, navodi se u optužnici, "nepoznatom izvršiocu stavila na raspolaganje municiju koja se koristi za pištolje marke "sig sauer" model P-210 i "zbrojovka 75", i tako omogućila da je koristi što je i učinio kada je s umišljajem pokušao da ubije Milana Beka".
Pokušaj ubistva Beka dogodio se 14. novembra 2014. godine u popodnevnim časovima ispred njegove kuće u Beogradu, kad je na njega ispaljeno više hitaca.
Beko na saslušanju u tužilaštvu Maju Adrovac nije prepoznao kao napadača.
Mediji su preneli ranije da su na mestu pokušaja ubistva Beka pronađene četiri čaure metka PPU 9 mm "luger", kao i da je to municija domaće proizvodnje koju koriste pomenuti "sig sauer" i "zbrojovka" i da se proizvodi u fabrici "Prvi partizan" iz Užica.
Reč je o "dugoj devetki", najpopularnijem pištoljskom kalibru.
Ivan Adrovac je od ranije poznat policiji i sa ovim slučajem je za sada, kako pišu mediji, povezan samo indicijama.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!