• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Porodicu Ćuruvije prisluškivali i posle ubistva

Izvor Fonet

"Stan novinara Slavka Ćuruvije prisluškivan je posle njegovog ubistva, rečeno mi je da se to radi kako bismo videli da li porodica sumnja na nekog", svedočila je službenica DB-a Olivera Živaljević.

Živaljević je radila noćnu smenu nakon što je Ćuruvija ubijen 11 aprila 1999., na Uskrs, u popodnevnim satima.

"Ja sam to shvatila da tražimo trag koji bi nas odveo do ubice", rekla je Živaljević, na suđenju za ubistvo vlasnika i urednika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina", navodeći da joj je šef u odeljenju dao traku sa snimljenim razgovorima sa prislušivanog telefona na kojoj je čula samo izjave saučća, tako da nije morala da piše izveštaj.

Odbijeno puštanje iz pritvora

Sudsko veće odbilo je predlog advokata Zore Dobričanin Nikodinović da se ukine pritvor njenim branjenicima Radonjiću i Ratku Romiću kao neosnovan, zbog načina i težine dela za koje postoji osnovana sumnja da su ga počinili i zaprećene kazne od preko deset godina. Njihov advokat je, predlažući ukidanje pritvora, navela da ta mera traje već dve godine što nije "ni ažurno ni revnosno" kod pritvorskih predmeta, već se tako krše prava njenih branjenika dok je za tužioca rekla da se ponaša ležerno. Zamenik tužioca Milenko Mandić je, protiveći se predlogu odbrane, rekao da se nisu promenila okolnosti zbog kojih su optuženi u pritvoru. Vreme, mesto i način izvršenja i svojstva optuženih, kao pripadnika DB, govore protiv ukidanja pritvora, rekao je Mandić napominjući da je pravo na život jedno od temeljnih a "ono je uskraćeno Ćuruviji".

Ona je rekla da joj nisu bili poznati glasovi koje je čula i navela da je jedan od onih koji su nazvali porodicu rekao - "ubila ga je država".

Govoreći o svojim dužnostima u DB, Živaljević je rekla da je radila kao prevodilac, ali je zbog vanrednih okolnosti usled bombardovanja dobila i druge poslove, kao i da se ni pre ni posle nije bavila nekim poslom vezanim za Ćuruviju.

Tužilaštvo tvrdi da je načelnik beogradskog centra DB Milan Radonjić naložio protivzakonito tajnu kontrolu telefonskih razgovora kao i tajnu pratnju Ćuruvije kako bi podatke zloupotrebio, što je on negirao iznoseći odbranu.

Svedok Dragana Smiljanić je objasnila da je radila kao daktilograf u DB, ali da se ne seća ničeg osim da je, na dan ubistva Ćuruvije, "otišla na posao i radila kao i uvek i to je to", tako da je gotovo bez izuzetka odgovarala da se ne seća ili nedorečeno.

Ona je ispričala da je kucala izveštaje koje bi joj doneli "pa verovatno" i taj o pratnji Ćuruvije, kao i da ga je kasnije prepoznala u medijima kad se pojavio "dosije Ćuran",

i to po svojim inicijalima na potpisu, mada sadržaj nije gledala.

Na pitanje predsednika veća Snežane Jovanović da li se ičega seća o kucanju tog izveštaja ona je odrečno odgovorila.

Sudsko veće zakazalo je nastavak suđenja za 18. april saslušanjem drugih svedoka.

Tužilaštvo tereti, osim Radonjića i Romića, nekadašnjeg šefa DB Srbije Radomira Markovića i Miroslava Kuraka, koji je u bekstvu, i tvrdi da je Ćuruvija ubijen po nalogu NN lica iz najviših struktura vlasti zbog njegovih javnih kritika.

Optuženi su iznoseći odbranu negirali da su krivi.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rotšild

Sumnjiva stvar. 15godina je prošlo a ubistvo nije rešeno. Ako DOSovci stoje iza toga ova vlast bi trebalo to da reši.

special image