Radnici u Srbiji imaju slobodnih dana koliko i u Nemačkoj
MONDO arhiva 

U Republici Srpskoj zaposleni ove godine zbog praznika neće raditi 13 dana, a Federaciji BiH 10 dana, a u Hrvatskoj i Crnoj Gori po 11 dana.

Zaposleni u Makedoniji neće raditi 10 dana, dok će se Slovenci odmarati 12 dana.

U Austriji se neće raditi 13 dana, a Italijani neće morati na posao 11 dana.

Svi zaposleni u Nemačkoj praznovaće 10 dana, a u nekim pokrajinama i čitavih 14 dana.

Srbiji se ove godine godine nije radilo dva radna dana za Novu godinu, jedan dan za Božić 7. januara i dva dana za dan Državnosti 15. februara i 16. februara.

Neradni su i Veliki petak 29. aprila i Velika subota 30. aprila.

Ove godine Uskrs se poklopio sa Praznikom rada 1. majem, pa se u ponedeljak, 2. maja, neće raditi i zbog Uskrsa i zbog 1. maja, a u utorak samo zbog Praznika rada.

Neće se raditi ni 11. novembra, kada se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Ukupno pet praznika obeležavamo svečano ali radno - Svetog Savu 27. januara, Dan sećanja na žrtve fašizma u Drugom svetskom ratu 22. aprila, Dan pobede 9. maja, Vidovdan 28. juna, kao i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu 21. oktobra.

U Srbiji važi pravilo da se za državni praznik, koji se obeležava u nedelju, ne radi i prvog narednog radnog dana, ali se to pravilo ne primenjuje kada je reč o verskim praznicima.

Vernici imaju pravo na dodatne slobodne dane, pa pravoslavni mogu da ne rade prvog dana slave, a katolici i drugi hrišćanski vernici prvog dana katoličkog Božića, 25. decembra, kao i za Veliki petak, Uskrs i Uskršnji ponedeljak (ove godine od 25. marta do 28. marta).

Muslimani imaju pravo na slobodan dan prvog dana Ramazanskog bajrama, 6. jula, kao i prvog dana Kurban bajrama, 11. septembra, koji će ove godine biti u nedelju.

Jevreji imaju pravo na slobodan dan 12. oktobra, prvog dana Jom Kipura.