Policija je identifikovala osobu koja je oskrnavila spomenik, a protiv osumnjičenog je podneta prekršajna prijava, rečeno je danas Beti u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Gradski menadžer Beograda Goran Vesić osudio je danas skrnavljenje Spomenika deportovanim Jevrejima u beogradskoj četvrti Savamala, saopšteno je iz gradske uprave.
"Užasnuti smo vešću da su nepoznati vandali noćas oskrnavili spomenik našim sugrađanima Jevrejima koji su stradali tokom Drugog svetskog rata. Ovaj vandalski čin pokazuje koliko je važno da se ne zaborave užasi Holokausta, kao i da svet ne pristane na bilo kakvu reviziju istorije. Oni koji su ovo uradili ne pripadaju Beogradu kakav je bio oduvek", izjavio je Vesić nakon obilaska spomenika.
Oskrnavljeni spomenik nalazi se u Ulici braće Krsmanovića, kod broja četiri.
Ovo delo vandala neće uticati na odnose Srbije i Izraela, izjavio je zamenik izraelskog ambasadora u Srbiji i Crnoj Gori Itaj Milner.
"Moje lično mišljenje je da to nije delo iz antisemitizma, već mislim da su to deca, da ne razumeju šta rade i šta spomenik predstavlja i to znači da se akcenat mora staviti na obrazovanje te dece", rekao je Milner Tanjugu.
Smatra da se deca moraju bolje obrazovati, da znaju šta je bio holokaust i da se odigrao i u njihovom gradu, kao i da znaju šta koji spomenik predstavlja.
"I kada subotom uveče idu na piće, da znaju šta predstavlja spomenik pored kog prolaze. Mislim da to vandalsko delo govori za sebe, to je strašna stvar za spomenik koji simbolizuje holokaust, mesto gde su kamioni- dušegupke punjeni gasom i sramota je da na mestu koje bi trebalo da komemorira žrtve i održava sećanje na njih i na dobre odnose Srba i Jevreja, neko dođe i narušava spomenik", rekao je Milner.
Direktor Miksera Ivan Lalić odmah je organizovao aktiviste da se vandalski grafit ukloni sa spomenika i poručio da antisemitizam zaista nije dobrodošao u Beogradu i Srbiji.
"Brzo smo reagovali i vrlo brzo ćemo grafit ukloniti, sa idejom da se to nikada više ne ponovi i ko je to uradio- sram ga bilo, šta drugo da kažem, a mi smo dodatno pogođeni tim vandalskim činom, koji se dogodio u 'predvečerje' Mikser festivala, čija je tema osetljivo društvo", rekao je Lalić Tanjugu.
Bivši funkcioner opštine Savski Venac, odgovoran za postavljanje spomenika pre dve godine, Branimir Gajić rekao je Tanjugu da je tragično što je spomenik na takav način oskrnavljen.
"Moram da izrazim duboko ogorčenje ovakvim vandalizmom, nije reč samo o skrnavljenju spomenika, već i uspomene na sve žene i decu, koji su na tom mestu ubijeni ratnih godina. Spomenik je postavljen tačno pre dve godine i do sada nije doživeo takvo skrnavljenje, a ja se duboko nadam da je poslednji put da se neko usudio da na takav način vređa jednu duboku beogradsku ranu", rekao je Gajić.
Spomenik u znak sećanja na oko 6.300 nevinih žena i dece Jevreja, postavljen je 5. avgusta 2014. na mestu na kome je za vreme Drugog svetskog rata nemački kamion- dušegupka stao i uključivao sklopku koja bi ubacivala ugljen-monoksid iz motora u tovarni deo, u kojem su bile žrtve.
Spomenik simbolizuje taj kamion, zbijenost žrtava, "prozori" na spomeniku su deca, majke i "pogled na nebo".
Na spomeniku je izvučen i pslam iz Talmuda, koji kaže "Neću više videti čoveka među onima koji stanuju na svetu", a postoje tragovi guma kamiona- interesantno je da su to tragovi od originalnih guma, koje je zaista koristio taj kamion.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina