• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slava junacima Cerske bitke

Izvor mondo.rs

U Tekerišu kod Loznice danas će biti obeležena 102. godišnjica Cerske bitke, u kojoj je srpska vojska izvojevala jednu od najvećih pobeda u Prvom svetskom ratu.

Cerska bitka vodena je od 12. do 24. avgusta 1914. godine, a u istoriografiji se pominje i kao Jadarska bitka, jer su glavne vojne operacije vodene u slivu reke Jadar.

Borbe su pocele u zoru prelazom austrougarske armije kod sela Batara i Samurovica ade, s ciljem daljeg prodiranja u Srbiju, dok je Druga armija forsirala reku Savu i zauzela Šabac.

Neprijateljskim snagama su se hrabro suprotstavljali predstražni odredi srpske vojske na Drini sve do 15. avgusta.

Do prvog velikog okršaja na planini Cer došlo je u noci izmedu 15. i 16. avgusta kod Tekeriša, a potom su teške borbe vodene sve do 20. avgusta na frontu širine 50 kilometara i pravcu Šabac-Tekeriš-Krupanj.

Austrougarske snage, koje je predvodio komandant balkanske vojske Oskar fon Pocorek, imale su više od 200. 000 ljudi, dobro naoružanih i opremljenih, koji su dejstvovali uz odlicnu logistiku i sadejstvo moderne artiljerije.

Vojska Kraljevine Srbije, ciji je vrhovni komandant bio regent Aleksandar Karadordevic, imala je 180.000 vojnika i neviden moral.

cerska bitka
Izvor: YouTube



Pobedi Srba, pored toga, doprinela je ispravna strategija vrhovne komande, ali i iskustva u modernom ratovanju koja su stekli u Balkanskim ratovima.

Austrougarske snage naterane su na povlacenje u noci izmedu 19. i 20. avgusta, koje se nastavilo i narednog dana.

Isterivanjem neprijatelja do Drine i završnim operacijama, od 21. do 28. avgusta 1914. godine, kada je osloboden Šabac, okoncane su takozvane cerske operacije.

VENCI I CVECE

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boracka i socijalna pitanja Dragan Popovic predvodice državnu ceremoniju koja se održava u okviru spomen-kompleksa "Cerska bitka" u mestu Tekeriš kod Loznice. Kraj spomen-kosturnice u Tekerišu vence ce položiti i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, gradova Loznice i Šapca, opštine Krupanj, kao i predstavnici brojnih udruženja i gradani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilackih ratova Srbije.



U teškim borbama Austrougarska je imala oko 25.000 poginulih i ranjenih i više od 4. 500 zarobljenih oficira i vojnika.

Na srpskoj strani iz stroja je izbaceno 16.045 podoficira i vojnika i 259 oficira, od toga je bilo 2.107 poginulih i 250 zarobljenih.

U izveštaju o porazu austrougarske vojske, austrijski novinar Ervin Kiš je napisao: "Armija je potucena i nalazi se u bezobzirnom, divljem i panicnom bekstvu. Jedna potucena vojska, ne, jedna razbijena rulja, jurila je u bezumnom strahu prema granici (...) Sjajni su momci ovi Srbi, oni znaju da brane svoju zemlju".

Po nacinu vodenja i ishodu, Cerska bitka predstavlja remek-delo ratne veštine, a kao izuzetan primer prelaska iz strategijske odbrane u kontranapad, ona se i danas proucava na najpoznatijim vojnim akademijama, ukljucujuci i americki Vest Point.

Presudnu ulogu odigrala je Druga armija, kao najznacajnija operativna grupa i njen komandant deneral Stepa Stepanovic, koji je izradio plan operativnih dejstava i u kljucnom trenutku uputio jedan puk da ovlada grebenom Cer, što je odlucilo ishod bitke.

Zbog ovih zasluga, regent Aleksandar je Stepanovicu dodelio cin vojvode.

Braneci otadžbinu i narod od austrougarske agresije, srpska vojska je pružila primer bezmerne hrabrosti i patriotizma, koji ce zauvek ostati u kolektivnoj svesti nacije.


Vest da je srpska vojska do nogu potukla austrougarske trupe iznenadila je svetsku javnost, koja nije ocekivala da se jedna mala država, iscrpljena Balkanskim ratovima u prethodne dve godine, može vojnicki odupreti velikoj sili.

Ova pobeda je tim više proslavila srpsku vojsku, jer je ujedno bila i prva saveznicka pobeda u Prvom svetskom ratu.

Pobeda Srba doprinela je održanju morala sila Antante, koje su u pocetku rata gubile bitke na svim frontovima.

Zahvaljujuci toj pobedi, Austrougarska je zakasnila s koncentracijom trupa prema ruskom frontu, što je kasnije olakšalo operacije saveznika.

Komentari 21

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Killshot

Njima je bilo lako, znali su odakle neprijatelj dolazi, ja danas ne znam da li da pre krenem na one spoljasnje ili ove unutrasnje izdajnike? Salu na stranu, nek im je vecna slava i malo je reci hvala za zrtvu koju su podneli da bi mi danas bili ovde gde jesmo. Jos malo strpljenja i opet cemo ponosno koracati, kao nasi preci nakon Velikog rata. Zbog nase dece, da bi oni ziveli slobodno, a ne kao mi obespravljeni robovi sa kvinsliskom upravom na celu!!!

Tricaa

Slava im I hvala

Vladimir

Neka im je vecna slava!! I ne generalizujte sa komentarima kako, "Ovo danas nisu Srbi..." Pa sta su?Sta smo svi mi?Vi, ja i moji drugovi?Koji su inace strasni momci, patriote i pre svega veliki ljudi!I ne bi takvi bili da ne postuju svoju zemlju, pretke i istoriju.Ova zemlja je godinama uništavana i mucena i bez obzira na sve muke opstala i opstace!

special image