Objekat koji bi trebalo da bude površine 11.500 kvadratnih metara, a vredan devet miliona evra, poklon je fondacije šeika Kalife bin Zajeda al Nahijana.

Vučić je na polaganju kamena temeljca rekao da se fabrika gradi po istom principu kao i u Smederevu, gde, kako je podsetio, trenutno radi 1.200 ljudi, a trebalo bi uskoro oko 2.000.

Videćete, ova fabrika će biti kao apoteka, odnosno kao bombona. Biće angažovane srpske firme na njenoj izgradnji i zarađivati novac, a investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata će nadgledati" , rekao je Vučić.

On je dodao da će građani Raške videti nešto na šta niko nije navikao u Srbiji.

"Navikavajte se. Ne kažem da ćete da živite kao bubreg u loju i nisam od tih lažova, ali ćete polako, ali sigurno, zahvaljujući vašoj veri, vašem radu, vašem strpljenju i trpeljivosti, vašem poverenju, polako ali sigurno živeti bolje ividećte mnogo više dobre budućnosti za vašu decu nego što ste je do juče videli" , poručio je Vučić.

undefined raška vučić fabrika

Premijer je dodao da mu je u razgovoru sa arapskim investitorima zatraženo da predloži dve lokacije za izgradnju fabrike i da je on rekao da to budu Raška ili Novi Pazar.

"Ovo jeste malo mesto, ali je od posebnog značaja za Srbiju. To je sedište srpske državnosti. Poslednjih nekoliko decenija nije bilo većih investicija" , podsetio je Vučić.

Vučić je najavio i da će do 2018. biti izgrađen ski-centar na Goliiji i da će time Srbija dobiti prelepi turistički centar za domaće i strane turiste.

Ambasador UAE u Srbiji Džuma Rašid Sejf Zajed Al Daheri poručio je da je izgradnja fabrike pokazatelj dobrih odnosa dve države, ali i ličnog, prijateljskog odnosa šeika Kalifa bin Zajeda al Nahjana i premijera Vučića.

"Verujem da će ovaj projekat doprineti privrednom razvoju ovog kraja i otvaranju novih radnih mesta", rekao je al Daheri.

On je dodao da je zahvalan premijeru i Vladi Srbije što su izabrali Rašku za ulaganje, jer to, kako je konstatovao, pokazuje da Vučić i vlada brinu o svakom kraju svoje zemlje i svim građanima.

Predsednik Opštine Raška Ignjat Rakitić rekao je da je polaganje kamena temeljca istorijski momenat za tu opštinu, ali i taj kraj Srbije.

Citirajući izreku "šta god radili, deca vam se rađala", Rakitić je rekao "da bi se deca rađala u tom kraju, neophodni su takvi projekti."


"Godinama unazad borimo se sa odlaskom ljudi iz Raške, a najveći problem su radna mesta. Otvaranjem fabrike imaćemo 400 novih radnih mesta za naše sugrađane2 , rekao je Rakitić.

Direktor Republičke direkcije za imovinu Srbije Jovan Vorkapić je istakao da je saradnjom te direkcije i Opštine Raška Srbija stekla u svojinu deset hektara zemljišta na kojoj će biti izgrađena fabrika.

"U pitanju je donacija i nijedan dinar iz državnog budžeta neće ići za ovaj projekat. U svojinu smo, kao Republika Srbija, dobili nešto, a da za to nismo dali ni dinar" , rekao je Vorkapić.

Premijer Vučić, ambasador al Daheri i predsednik Opštine Rakitić položili su kamen temeljac za izgradnju objekta površine 11.500 kvadratnih metara, na kojoj će fabrika biti površine 6.200 kvadratnih metara, ukupne vrednosti devet miliona evra.

Fabrika je projektovana za oko 400 radnika, a imaće i skladišni prostor, administrativni i tehnički blok.

Objekat je projektovan po najvišim evropskim standardima uz poštovanje principa energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije.

Raška je nekada bila kao tekstilni centar Srbije. Najveća fabrika Proleter otvorena je 1948. i u njoj je radilo više od 1.000 ljudi. Devedesetih godina prošlog veka je, kao i većina fabrika u Srbiji, propala, a danas u njoj radi oko 80 ljudi.