Nesvakišnje hrabar stav o potrebi standardnog, "normalnog" a ne elitnog školovanja izneo je na Forumu član Srpske akademije nauka i umetnosti i predsednik HERE tima za reformu visokog obrazovanja, Vladica Cvetković.
Cvetković smatra da problem nije u tome koliko će država da pomogne, primera radi, ETF-u, već zapravo koliko su studenti tamo opterećeni i koliki je procenat onih koji napuste fakultet.
"Ako tražite veći prostor i budžetske kvote koga ćete upisati, pošto se već upisuju najbolji? Nije problem da se omogući veći prostor i veće budžetske kvote, već treba da se smanji opterećenje studenata, da se ne prave elitni inženjeri već prosečni koji su potrebni Srbiji", rekao je Cvetković.
On je dodao da država mora da promeni sistem finansiranja fakulteta, da se više novac ne daje na osnovu broja upisanih studenata.
"Veoma je teško promeniti sistem finansiranja u kojima vlada spektar od sirotinje do nadevropskih plata u visokom obrazovanju. Kako to promeniti kada polovina želi da tako ostane, a druga polovina nije ni svesna šta treba da se menja", rekao je Cvetković.
Direktor istraživačke stanice "Petnica" Vigor Majić smatra da je moguće reformisati univerzitet, ali da je za to potrebna odlučnost i rešenost upravo zbog velikog broja onih koji žele da ostane status kvo.
"Vi možete napraviti odličan program, ali imaćete situaciju da će većina otvoreno, vidljivo ili nevidljivo, da usporava i sabotira", rekao je Majić.
On je istakao da ne može da se pridruži apelu da mladi ostanu u zemlji, ističući da ako neko želi da bude uspešan mora da ode u inostranstvo.
"Svi treba da odu napolje i da se vrate, da vide kako funkcioniše svet, privreda, biznis i univerzitet, naročito u uspešnim zemljama, da naprave kontakte i onda s tim da se vrate kako bi pokušali ovde da poboljšaju situaciju", rekao je Majić.
Da bi se visoko obrazovanje reformisalo, Majić je predložio da niko ne može da se zaposli na univerzitetu ko nije proveo najmanje dve godine na univerzitetu koji je bolji od naših.
Kada je reč o mogućnosti za zaposlenje mimo političkih stranaka Majić je dodao da treba promeniti i izraz "dobiti posao", podvukavši da se posao ne dobija, već stvara.
"U rukama mediokriteta je moć. Oni su užasno otporna sorta. I kada ne možete da se borite s njima, onda treba stvarati paralelne stvari. Mladi i uspešni ljudi, ukoliko ste razočarani prijemom na postojećim institucijama, stvorite nove, sa novim pravilima i sistemom vrednosti", poručio je Majić.
To da je za reformu srpskog obrazovnog sistema potrebno je promeniti način finansiranja fakulteta i zapošljavanja na njima, ali i omogućiti da se najbolji studenti školuju u inostranstvu, kako bi, kada se vrate, svojim znanjem, iskustvom i kontaktima promenili sistem, generlana je poruka panela "Razvoj zasnovan na znanju" na ovogodišnjem Forum mladih lidera Srbije.
Docent na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu Kosta Jovanović je ocenio da je veliki resurs Srbije ljudi koji poznaju IT tehnologije, ali da problem nastaje kada srednjoškolac završi tehnički fakultet on uglavnom dolazi pred dilemu da li da ode ili ostane u zemlji.
"Problem je što tako mladom čoveku pre svega treba mesto koje je intelektualni izazov, gde će moći dalje da se razvija i napreduje. Plata jeste bitna, ali nije presudan faktor i zato mi treba da radimo na kreiranju takvih radnih mesta i tržišta rada", rekao je Jovanović.
On je kao rešenje predložio razvoj međunarodne saradnje i jaču saradnju privrede i nauke.
Direktor Matematičke gimnazije u Beogradu Srđan Ognjanović smatra da je moguće zaposliti se ukoliko je neko stručan i konstatovao da će partijskog zapošljavanja biti uvek i svuda.
"Naš saradnik iz Švedske nam je rekao da, kada se promenila gradska vlast u Malmeu, promenili su direktore svih srednjih škola. Ako je neko stručnjak u bilo kojoj oblasti, njemu je obezbeđen put i neće imati tih problema", rekao je Ognjanović.
Trodnevni samit Forum mladih lidera Srbije organizuju Savez ekonomista Srbije i Biznis info grupa, pod pokroviteljstvom Kopaonik biznis foruma, i održava se od 7. do 9. na Srebrnom jezeru.
"Partizan ide na Fajnal-for, Evroliga je prava košarka": Igrao sa Lebronom, a u Evropi pokazuje kakav je majstor
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Milan - Crvena zvezda uživo: "Bomba" Radonjića, crveno-beli izjednačili!
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!