• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KRAJ SVETA: Novine zamenjuje fast-fud novinarstvo

Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka, Miroljub Radojković ocenio je danas da će štampana izdanja novina nestati u narednih pet do deset godina zbog uticaja interneta i digitalne revolucije.

 Profesor Radojković o nestanku štampanih novina i novinarstva

Radojković je na tribini "Uticaj interneta na štampane medije u Srbiji" na beogradskom Sajmu knjiga kazao da je "brzina eliminisala sve principe novinarstva", a "novinari su postali prekarijat".

Da li kvalitet znači i spas

Potpredsednica Asocijacije Medija Srbije Ana Marković navela je da pad prodaje štampanih medija zbog porasta internet industrije "ipak nije tako veliki kao što se misli". "Ako imate kvalitet, imaćete korisnike, ako ga nemate, sami ste krivi", kazala je Marković, dodavši da je dobra stvar koju je štampanim medijima donelo internet novinarstvo to što na uređivačku politiku utiče šta čitaoci vole, a što se meri posetom na internetu.

"Predviđali smo da će novine nestati s pojavom radija, a kasnije i televizije, ali smatram da internet i digitalna revolucija zaista mogu da za pet do deset godina ukinu njihovu papirnu formu. Novinari su postali sloj ispod lumpenproleterijata, a pišu samo o onome što vide na monitoru svog kompjutera", kazao je Radojković.

On je uporedio internet novinarstvo s "fast fudom", navodeći da su "novine bile kao stara dama koja je poštovala autorska prava, dok onlajn izdanja predstavljaju pirateriju, gde se krade od drugih medija, sajtova ali i građanskih sadržaja".

"Svi smatraju sebe urednicima jer iako samo rade 'kopi-pejst', misle da nešto uređuju", dodao je profesor.

Predstavnik medijskog odeljenja Misije OEBS u Srbiji Srđan Đurđević ocenio je da je digitalizacija omogućila prodor informisanja preko interneta, navodeći primer istraživanja Googla, koje je pokazalo da su svi radno sposobni građani Malezije i Tajlanda potpuno orijentisani na informisanje putem pametnih telefona.

"Iako je internet dramatično uticao na štampane medije, pa su dnevni listovi postali ono što su nekada bili nedeljnici, mislim da suštinu cele priče čini kredibilitet onoga koji objavljuje. Da li će to biti štampano ili će se pojaviti u nekoj digitalnoj formi, manje-više je svejedno i zavisiće od tehnološkog napretka", rekao je Đurđević.

Tribinu "Uticaj interneta na štampane medije u Srbiji" organizovao je portal dnevnog lista "Danas".

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Miki

Zato sto je ljudima i 40din za novine mnogo.

Anticenzura

Da nam pink i informer sto pre nestanu...to bi bio veliki korak za nas.

special image