Trenutno u Srbiji preko 70.000 radnika radi u statusu iznajmljene "robe" koja nema nikakav ugovor sa poslodavcem kod koga radi, niti ima bilo koji oblik zaštite radničkih prava kakav se garantuje ionako katastrofalnim Zakonom o radu koji je usvojen bez javne diskusije, navela je Sloga u saopštenju.

Ističe se da "rad na lizing" u potpunosti dehumanizuje radnika, stvara sloj prekarijata (radnika na privremenim poslovima. bez izvesne budućnosti i socijalnih prava) i pretvara Srbiju u zemlju jeftine obespravljene radne snage.

Republika Srbija krši Konvenciju 181. Međunarodne organizacije rada koju je ratifikovala 2013. godine i sopstveni Ustav koji garantuje da "svako ima pravo na poštovanje dostojanstva svoje ličnosti na radu, bezbedne i zdrave uslove rada, potrebnu zaštitu na radu, ograničeno radno vreme, dnevni i nedeljni odmor, plaćeni godišnji odmor, pravičnu naknadu za rad i na pravnu zaštitu za slučaj prestanka radnog odnosa", ocenio je sindikat Sloga.

Takođe, dodaje se u saopštenju, Zakon o radu ne poznaje kategorije "privremenog zaposlenja, jedinica za privremeno zapošljavanje ili klijenta-poslodavca" niti predviđa mogućnost "iznajmljivanja radne snage".

Sloga smatra da je bilo ispravno da se prvo reguliše rad agencija za privremeno zapošljavanje u skladu sa Ustavom i zakonom, a ne da se krene naopako, od samog kraja - uredbe o klasifikaciji delatnosti, gde je bez zakonskog osnova predvidela postojanje "Delatnosti agencija za privremeno zapošljavanje".

Mi smatramo da takav previd nije slučajan i da pokazuje nameru države da protivpravnim umanjenjem prava zaposlenih "privuče investitore" koji dolaze u našu zemlje da bi primenjivali praksu koja je u njihovim zemljama protivzakonita, ukazala je Sloga i zatražila da se stane na kraj ovakvom izrabljivanju radnika i oduzme dozvola za rad agencijama za "iznajmljivanje radne snage".