Veliki gradovi, metropole, bili bi mnogo siromašniji da nema njih - uličnih svirača, koji nam, onako u prolazu, stave osmeh na lice, "uteraju" neku pesmu u uši koje ne možemo da se otarasimo ceo dan... Sa njima je lepše.
Ali, ima slučajeva kada se određenim nadležnim strukturama ne dopada muziciranje pojedinih. Jer, nemaju potrebnu dozvolu.
Poslednji u nizu takvih slučajeva je gitarista Zoran Ilić zvani "Tambura", koji već šest godina svira u Knez Mihailovoj ulici u strogom centru Beograda, kod zgrade "Progresa".
Zbog, kako navodi, "konstantnog progona pripadnika Komunalne policije i više desetina napisanih prekršajnih prijava i pretnji da će mu biti oduzeta gitara", Ilić je najavio protest za četvrtak popodne (od 17 do 19 časova).
Pozvao je sve koji znaju da sviraju da ponesu gitaru ili neki drugi instrument kako bi svi zajedno održali muzički protest - "Smeh i pesma protiv progona".
Sekretarijat za kulturu grada Beograda organizovao je audiciju za izbor uličnih svirača sa licencom. Određeni su dobili dozvole za sviranje, ali ne i Zoran Ilić.
On je na svom Facebook profilu napisao da su dozvole date "onima koji sviraju kad je lepo vreme, a pravim sviračima iz Kneza nisu".
Prema njegovim rečima, pripadnici Komunalne policije konstantno ga obilaze i prete mu da će mu oduzeti gitaru.
Do sada je protiv njega napisano čak 119 prekršajnih prijava i negde oko 40 suđenja!!!
Ilić, koji već 6 godina svira u Knez Mihailovoj ulici (svirao je i sa grupom Beli bagremi sa kojom je objavio ploču) za prve tri godine je imao dozvolu za sviranje u Knezu, ali u poslednje dve (sada već tri godine) godine je ostao uskraćen za dozvolu. U međuvremenu je bio i četiri dana u zatvoru zbog prekršajnih prijava koje je dobio svirajući u Knezu bez dozvole.
Uprkos tome, on je jednom prilikom izjavio da nikada neće otići iz Kneza, jer na taj način zarađuje za život.
"Naravno da ću nastaviti da sviram zato što na taj način zarađujem za život, za stan i hranu… Mesečno zaradim oko 30.000 dinara. Inače, iza sebe imam bogatu muzičku karijeru. Član sam Saveza kompozitora, sa grupom Beli bagremi imam dva albuma i jedan singl, svirao sam s Milićem Vukašinovićem, sarađivao sam i sa pokojnim Aleksandrom Koraćem, koji je komponovao i za Indekse", rekao je "Tambura" jednom ranijom prilikom.
On je pokrenuo i online peticiju protiv progona.
U evropskim prestonicama položaj uličnih svirača regulisan propisima. U Beču dnevna dozvola košta šest evra, sa propisanim vremenom i mestom izvođenja, a u Parizu se izdaju sezonske dozvole za 16 evra, ali i prolazi audicija pred stručnom komisijom.
U Londonu su za nastupe uličnih performera otvorene stanice metroa, izvođači se biraju na konkursu i dobijaju licencu, ali su dužni da prate raspored i menjaju uzajamno mesta, kako bi svi podjednako bili zastupljeni na najprometnijim lokacijama.
U Barseloni su takođe potrebne dozvole, ali su gradske službe i policija često fleksibilni, pa "progledaju kroz prste" uličnim umetnicima na glavnom gradskom trgu.
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
Voditeljka čestitala Dončiću katolički Božić: Jokić kaže "nije moj", a pogledajte Lukinu reakciju
Partizan u punoj Areni traži povratak na pobednički kolosek: Klub se oglasio pred meč sa Fenerom
"Moram da vam ispričam jednu priču": Miško o transferu iz Kragujevca koji će zapamtiti Evropa!