Tim povodim je najavila da će se 25. februara održati Konferencija advokata Srbije na kojoj će, kako je saopšteno iz AKS, "biti zauzeti stavovi u pogledu daljih mera i aktivnosti u cilju zaštite pravne sigurnosti građana i vitalnih interesa profesije, uključujući i mogućnost organizovanja obustave rada".

U saopštenju se precizira da su na danas održanoj sednici usvojeni zaključci prema kojima je advokaturi Srbije neprihvatljivo isključenje advokature iz Poglavlja 23 (ljudska prava i slobode i pravosuđe) i svrstavanje u Poglavlje 3 (usluge) u okviru pristupnih pregovora Srbije sa EU.

Advokati zahtevaju da se predlog Zakona o uslugama povuče iz procedure i da se pitanja usaglašavanja propisa o advokaturi sa propisama EU uređuju isključivo Zakonom o advokaturi.

Sledeći zaključak AKS je da besplatnu pravnu pomoć, prema Ustavu, građanima može pružati samo advokatura i službe pravne pomoći u jedinicama lokalne samouprave.

Na sednici je zaključeno da je pravni stav Vrhovnog kasacionog suda da ugovor o prometu nepokretnosti zaključen u formi javnobeležničkog zapisa predstavlja podobnu ispravu za upis prava svojine, u suprotnosti sa Zakonom o obligacionim odnosima, Zakonom o prometu nepokretnosti i Zakonom o javnom beležništvu.

Zbog toga bi pomenuti stav VKS odmah trebalo staviti van snage, smatra AKS.

AKS je takođe najavila da će o zaključcima svog Upravnog odbora obavestiti Delegaciju EU u Srbiji i Evropsku komisiju - Direktorat za pravosuđe.

Zbog nezadovoljstva Zakonom o javnom beležništvu advokatura Srbije 2014 godine nije radila četiri meseca, zbog čega je pravosuđe bilo praktično paralisano.

Advokatura je tada izdejstvovala veliki broj izmena tog Zakona nakon čega je obustavila protest.