U petak i subotu 10. i 11. marta u hotelu Crowne Plaza zainteresovani će biti u prilici da saznaju zašto su neki švedski gradovi postali prave studentske zajednice, po čemu je švedski akademski obrazovni sistem karakterističan i među najboljim na svetu.


“Švedska je prepoznata kao važna karika u obrazovanju kadrova u brojnim oblastima i mnogima je bila početna baza za globalnu, međunarodnu karijeru. Meni je veoma drago što je skoro svaki deseti student u Švedskoj došao iz inostranstva, a prošle godine iz Srbije je došlo 165 studenata,” kaže ambasador Švedske u Srbiji, Nj. E. Jan Lundin.


Fokus ovogodišnjeg programa “Study in Sweden” je na informacionim tehnologijama, jer su IT inženjeri prepoznati kao budući najtraženiji stručnjaci.

Inače, prema procenama Evropi će 2020. godine biti potrebno milion programera.

Gužvanjac na EDU Fairu, Šveđani zovu studente


U petak 10. marta Suzana Plancak Jeremić iz Univerziteta u Geteborgu predstaviće programe studija i postupak prijavljivanja za strane studente. Predstavnice ambasade Švedske govoriće o uslovima za dobijanje dozvole za boravak i rad za studente.

Tokom popodneva sledi spid dejting sa švedskim IT kompanijama koje posluju u Srbiji, čiji će predstavnici biti na raspolaganju da odgovore na pitanja budućih akademaca.

Svoja iskustva o studiranju u Švedskoj u subotu će izneti nekadašnji švedski master student Aleksandar Ristanić. Govoriće o svom viđenju “Student friendly” zemlje i kako mu je studiranje u Švedskoj otvorilo vrata za dalju međunarodnu karijeru.

O važnosti i ulozi žena u IT industriji u subotu popodne govoriće Hajdi Harman, mlada i uspešna švedska preduzetnica koja je pokrenula nekoliko StartUp projekata.

Na većini švedskih univerziteta nastava se odvija na engleskom jeziku. Podstiče se kreativnost i kritičko mišljenje a individualni aspekt i lični ugao studenata profesorima važniji od prepričane lekcije.