undefined Studentski trg

Spomenik Zoranu Đinđiću, nekadašnjem premijeru ubijenom u atentatu 2003. godine, biće postavljen naspram obeležja Njegošu na budućem šetalištu - preuređenom Studentskom trgu.

Poziciju tog monumenta, za koji je grad raspisao međunarodni konkurs, odredio je austrijski arhitekta Boris Podreka, rođen pre 77 godina u Beogradu, autor idejnog rešenja Studentskog trga, koji će sa Vasinom ulicom i Trgom republike biti pretvoren u pešačku zonu.

Kako će spomenik izgledati i od kojeg će materijala biti sačinjen, znaće se 16. oktobra, kada žiri treba da obelodani rezultate javnog nadmetanja.

Tik pored zgrade u kojoj je Đinđić nekada živeo, spomenik će, kaže Podreka, biti vidljiv i sa Trga republike i sa Kalemegdana.

"Kada sam određivao mesto za to obeležje, nisam znao da je on stanovao na Studentskom trgu i ta činjenica mi je došla kao poklon jer je samo potvrdila moje uverenje gde treba da bude. To je mesto na kojem se ukrštaju makro i mikrovizure: najduža osa - Kalemegdan, Trg republike i ona između dva spomenika. Ono je plod mentalne analize kako bi se došlo do artefakta, a sad dolazi umetnost, skulptura. Pločama od tamnog kamena spomenici će biti povezani, a na platou kod Filozofskog fakulteta biće pjaceta, gde će pulsirati studentski život", rekao je Podreka za list "Politika", preneo je Beoinfo.

Kombinacija svetlih i tamnih kamenih ploča, koje neće biti strogo geometrijskog oblika, dominiraće parterom između Akademskog parka, zgrade Rektorata i hotela "Skver najn".

U tom prostoru, kada se izmesti trolejbuska okretnica i sagradi podzemna garaža, naći će se skulpture ispred Etnografskog muzeja, kandelabri i klupe sa obe strane trga, uska fontana, mini-amfiteatar i po sredini pergola (prolaz za šetače pod senkom). Ona će praktično sakriti kioske i stepenište i liftove za garažu.

Sredinom Vasine ulice arhitekta je predvideo klupe koje će moći da se pomeraju i drvored, a levom stranom ulice od Trga republike protezaće se biciklistička staza prema Kalemegdanu.

Vozila za dostavu, policijska i Hitne pomoći jedina će imati pristup tom delu pešačke zone koja će se naslanjati na Trg republike. Njegova obnova, prema rešenju arhitekata Zorice Savičić i Zorana Dmitrovića, trebalo bi da počne na jesen.

Izmeštanje trolejbuskog terminusa, što je uslov da se Podrekine ideje razigraju na Studentskom trgu, Milutin Folić, gradski urbanista, najavljuje za kraj leta.

"Urediti parter grada ne znači samo postaviti kamen, nego osmisliti prostor tako da ljude koji su danas otuđeni i usamljeni izmamite iz kuće da se sreću i vole u svom gradu, kao u svom domu. To želimo da napravimo ovde", kaže Podreka, koji će svoj autorski pečat ostaviti i na Kosančićevom i Topličinom vencu.

On nije protiv izgradnje opere, filharmonije, novih mostova i galerije, ali pre svih tih projekata grad bi morao da se, ističe arhitekta, pozabavi "erosom gradske teksture".

To znači da bi trebalo da obnovi pločnike, trotoare, trgove, uličnu rasvetu...

"Dok šetam centrom, gledam da ne polomim nogu na iskrivljenim pločama. Beograđani su se toliko navikli na 'razbijene' ulice da ih više i ne primećuju. Neki me mrze zato što to stalno ponavljam, misle da ih kritikujem i solim im pamet. Ali nije", dodao je arhitekta.