Prijavu je podneo protiv gradonačelnika Aleksandra Milikića, čelnika borskog rudnika i republičkog inspektora za zaštitu životne sredine Emile Tošić
Prijava je podneta Osnovnom javnom tužilaštvu u Boru za krivična dela zagađenje životne sredine i nepreduzimanje mera zaštite životne sredine, naveo je Marković.
Marković je u prijavi naveo da je vazduh u Boru mesecima zagađen sumpor-dioksidom, suspendovanim česticama, kao i veoma opasnim arsenom i kadmijumom, i to u količinama višestruko većim od zakonom dozvoljenih.
U Boru se u vazduhu, nakon dužeg vremena, pojavljuju i otrovni metali olovo i nikl, što potvrđuju i mesečni izveštaji o zagađenju koje je obavila Laboratorija za hemijska ispitivanja Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru.
U izveštaju za jun ove godine vidi se da je na mernom mestu "Jugopetrol" 18 puta zabeleženo koncentracija sumpor-dioksida veća od granične i tolerantne vrednosti, dok je u julu ta vrednost bila prekoračena 15 dana, a u avgustu 20 dana, navodi se u krivičnoj prijavi.
Po važećim zakonskim propisima, tokom kalendarske godine granična i tolerantna vrednost se može prekoračiti samo tri puta, a samo u junu 2019. godine je zabeleženo šest puta više prekoračenja od dozvoljenog broja prekoračenja na godišnjem nivou, dodaje se u prijavi.
"Naši apeli nisu urodili plodom, a odgovorni i pored obećanja nisu ozbiljno shvatili ni proteste građana, ni pozive da se spreči trovanje Borana", naveo je Marković.
Marković je dodao da je gradonačelnik Milikić, sa druge strane, pokrenuo "akciju" zamagljivanja problema koji hitno mora biti rešen, i istakao da "javna rasprava ne može zameniti osnovnu odgovornost".
"Pored njega, ni republički inspektor očigledno ne radi svoj posao, a zagađivač je posebna priča. Zbog građana Bora, a pre svega naše dece, koji ne zaslužuju da im se ovo događa, kao roditelji imamo obavezu da se borimo za zdravu životnu sredinu", naveo je Marković.