Za poslednjih deset godina u Srbiji je ubijeno više od 320 žena, a više od 400 dece ostalo je bez jednog ili oba roditelja. Samo ove godine u porodičnom nasilju život je izgubilo 28 žena. Zato organizacije koje se bave zaštitom žena traže da se uvede posebno krivično delo za ubistvo žene.
Rođen i živi u gradu, bez stalnog zaposlenja, u braku je ili vanbračnoj zajednici sa dvoje dece. Najčešće nije osuđivan i ima poremećaje u strukturi ličnosti – to je profil ubice žena do koga je istraživanjem došlo nekoliko organizacija u Srbiji.
Ubistvu uglavnom prethodi dugogodišnje nasilje, a okidač je trenutak u kom se žrtva odvaži da ode.
Nevena Petrušić iz Ženskog istraživačkog centra za edukaciju i komunikaciju kaže za RTS da potreba da nasilnici kontrolišu svoje partnerke, žene, supruge se prepoznaje kao model kao i da ženu doživljavaju kao sopstveno vlasništvo.
Od početka godine nasilje je prijavila 3.651 žena, a pretpostavlja se da je mnogo više onih koje to nisu učinile. A i kada prijave nasilnika, dešava se da odgovor instuticija izostane.
Petrušićeva ističe da predrasude postoje upravo kod predstavnika organa koji učestvuju u postupku što, kako napominje, opredeljuje i samo postupanje i da na tome treba raditi.
Iskorak je napravljen Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici 2017. godine. Samo ove godine izrečeno je više od 23.000 hitnih mera iseljenja iz stana ili zabrane prilaska žrtvi, ali ni to nije bila dovoljna prepreka nasilnicima.
"U prvih 10 meseci ove godine u 11 slučajeva ubistava korišćen je nož, u šest fizička snaga, u tri pištolj, u dva lovačka puška, dok su po jedanput upotrebljeni benzin, ašov, drveni malj i oštar predmet", navodi državna sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković.
Zbog specifičnih odnosa žrtve i nasilnika, kao i motiva lišavanja života, organizacije koje se bave zaštitom žena traže da se njihovo ubistvo tretira kao posebno krivično delo –femicid.
Prema rečima Kosane Beker iz "Fem Placa", u korenu femicida je mržnja prema ženama, želja za kontrolom, patrijarhalni mentalitet koji muškarcima daje pravo da misle su žene njihovo vlasništvo i da mogu da ih ubiju.
"Mi bismo voleli da to bude posebno krivično delo kako se ne bi desilo da neko ubije ženu posle višegodišnjeg nasilja i da dobije kaznu zatvora sedam godina kao što je sada slučaj", dodaje Bekerova.
U razgovoru sa ubicama istraživači su utvrdili da se oni po pravilu ne kaju zbog krivičnog dela i da za nasilničko ponašanje krive upravo žene.