Užasna statistika u Srbiji i u svetu o broju zabeleženih slučajeva nasilja nad ženama i čak i njihovim ubistvima ukazuje na to da o ovoj temi mora da se razgovara.
Povodom obeležavanja 6. decembra, tridesetogodišnjice od Montrealskog masakra, u znak sećanja na žene koje su ubili muškarci samo zato što su žene, aktivistkinje nekoliko nevladinih organizacija poređale su danas u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu crvene ženske cipele.
"Tražimo od institucija da veruju ženama kad prijavljuju nasilje i reaguju odmah i efikasno na svaku prijavu. Samo rano otkrivanje i sankcionisanje muškog nasilja prema ženama može umanjiti broj ubijenih žena širom sveta koji iznosi 87.000 godišnje (podatak iz 2017. godine). Ukupno 87.000 žena je namerno ubijeno u 2017. godini. Više od polovine njih (58 %) - 50.000 su ubili partneri ili članovi porodice, što znači da svakog dana 137 žena širom sveta ubiju članovi porodice. Više od trećine (30.000) žena, u 2017. godini namerno su ubili njihovi sadašnji ili bivši partneri, oni kojima su verovale ili oni koji su im govorili da ih vole", navedeno je u saopštenju ovih nevladinih organizacija.
U 2019. godini u Srbiji je do sada ubijeno 25 žena. Ubili su ih bivši ili sadašnji partneri, muževi, sinovi, unuci... a zabeleženo još 12 pokušaja ubistva.
Pet žena je prijavljivalo nasilje nadležnim institucijama, a pored toga trojica ubica su od ranije bili poznati policiji zbog nasilničkog ponašanja prema drugim članovima zajednice. Šest žena je ubijeno pištoljima i lovačkim puškama. Broj indirektnih žrtava femicida, odnosno osoba koje su ostale bez majke je 39.
Broj ubijenih žena u zemljama bivše Jugoslavije je najbrojniji u Srbiji, a prati je Hrvatska, ističe se u saopštenju organizacija - Autonomni ženski centar Beograd i Žene u crnom (uz podršku aktiviskinja NENA - grupa za mir i prava žena, Leskovac, Udruženja žena "Anima" Đulići i Fondacije CURE, Sarajevo iz Bosne i Hercegovine).