Mihajlovićeva ženama: Ne krivite sebe zbog nasilja

Potpredsednica vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović poručila je danas da je neophodna stalna edukacija žena i devojaka o tome šta je nasilje, kako bi naučile da ga prepoznaju, nasilnike prijave, a sebe ne okrivljuju.

MONDO/Stefan Stojanović nasilje nad ženama


Mihajlović je u saopštenju ukazala na to da rodni stereotipi i patrijarhalni obrasci umnogome utiču na percepciju žena i njihovu ulogu u društvu, te da i brojna istraživanja pokazuju da upravo rodni stereotipi i predrasude opravdavaju i podržavaju nasilje nad ženama.

Ona je podsetila na rezultate istraživanja koje je pokazalo da trećina ispitanika smatra da je nasilje nad ženama privatna stvar i da treba da se reši u okviru porodice ili da jedna četvrtina njih koja misli da je nasilje isprovocirala žrtva, dok je 63 odsto ispitanika saglasno s tvrdnjom da je dobra žena ona koja se povinuje mužu, čak i kada se ne slaže sa njim.

Istraživanje je pokazalo i da svaki četvrti mladić smatra da jedan šamar nije nasilje, a svaka treća mlada osoba, mladić ili devojka, misli da je žena koja nosi kratku suknju i usku majicu sama kriva ako je napadnu.

"To su sve jasni signali da moramo više da radimo na edukaciji mladih, ako želimo moderno društvo oslobođeno od nasilja", rekla je ona.

Potpredsednica Vlade poručila je devojkama i ženama da nikada ne dovode svoju vrednost i život u pitanje, već da hrabro prijave nasilnike.

"Ukoliko su zaista tačni navodi u medijima da je žrtva porodičnog nasilja koju je suprug izbo nožem u grudi izjavila u policiji da je sama kriva zbog toga što se desilo, onda je to veoma zabrinjavajuće i jasan signal svima da moramo više da radimo na stalnoj edukaciji devojaka i žena o tome šta je sve nasilje, da nauče da ga prepoznaju, nasilnike prijave, a sebe ne okrivljuju. I jedan šamar je nasilje, a kamoli ovako stravičan pokušaj ubistva", izjavila je Mihajlović.

Ona je dodala da nije samo fizičko nasilje - nasilje.

"Kada vas partner vređa, ismeva, omalovažava i preti vam, kada vam proverava telefon i brani da se vidite sa prijateljima - i to je nasilje. Nazovimo ga pravim imenom, niste same u tome", zaključila je ona.