Svaka čast: Niški gimnazijalac najmlađi dobitnik Sretenjskog priznanja

Učenik Gimnazije za talente ''Svetozar Marković'' u Nišu, 15-ogodišnji Veljko Đurić, najmlađi je ovogodišnji dobitnik Sretenjskog priznanja koje mu je, kao jednom od najuspešnijih učenika u Srbiji, uručio predsednik Aleksandar Vučić.

Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, Đuriću, osvajaču blizu 50 nagrada na različitim takmičenjima, dodeljena je zlatna medalja za zasluge.

''Ovo je kruna mog rada i priznanje koje me dodatno osnažuje i daje podsticaj da nastavim ovako i pokazuje da sav moj dosadašnji rad nije bio uzaludan'', rekao je Đurić novinarima posle dodele priznanja i zahvalio svima koji su prepoznali njegove kvalitete.

 Đurić je istakao da je Sretenjska medalja priznanje celoj njegovoj generaciji za koju se, kako je istakao, pogrešno misli da je ''učmala i neborbena''.

''Nadam se da će ovo inspirisati i osnažiti moje vršnjake i uopšte mlade, koji rade negde u tišini, da nastave da se bore, a to je pola puta do uspeha'', rekao je Đurić.

Među ovogodišnjim laureatima Sretenjske nagrade je i profesor fizičkog vaspitanja iz Velike Plane Slavoljub Stojadinović, kome je predsednik Vučić uručio zlatnu medalju za hrabrost ''Miloš Obilić''.

Stojadinović je to priznanje zaslužio za iskazanu hrabrost kada je u novembru prošle godine razoružao napadača na Ekonomsko-ugostiteljsku školu ''Vuk Karadžić'' u Velikoj Plani.

''Ponovo bih uradio isto, danas sam heroj, ali mogao sam da budem i tragičar. Tanka je linija kojom sam išao, ali sve se završilo dobro i nadam se da se to više nikada neće ponoviti u našoj zemlji'', rekao je Stojadinović.

On je izrazio nadu da će njegov primer pozitivno uticati na učenike i sve mlade u Srbiji da, kako kaže, budu razumni i odmereni i pokažu viteštvo pomažući slabijima.

''Ovo priznanje sam dobio kao čovek i profesor. Čestitam i mojim učenicima koji su, takođe, junaci'', rekao je Stojadinović.

Dodao je da medalju posvećuje tragično nastradalom Stefanu Filiću iz Starog Sela kod Velike Plane koji je preminuo prošle nedelje od povreda koje su mu nanela dvojica mladića.

Sretenjskim ordenom prvog stepena danas je odlikovano Sportsko društvo ''Radnički'', a to priznanje primio je Dušan Ivković kao predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 100 godina postojanja tog društva.

Ivković je čestitao Dan državnosti građanima Srbije i istakao da mu je velika čast što je imao sreću da u ime ''Radničkog'' primi jedno od najvećih odlikovanja.

''Ovo je veliko priznanje za 'Radnički' koji je osnovan 20. aprila 1920.godine i koji ove godine slavi jedinstven jubilej u našoj zemlji. Naša želja je da to društvo postoji i u narednih sto godina i bude u vrhu srpskog sporta'', rekao je Ivković novinarima posle uručenja priznanja.

Jednim od najviših Sretenjskih priznanja odlikovana je Vojna akademija - Ordenom belog orla s mačevima prvog stepena, a načelnik te institucije, general-major Bojan Zrnjić, rekao je da je to ogromno priznanje za instituciju koja postoji 170 godina.

''Vojna akademija ima istorijsku misiju jer najbolju decu u zemlji priprema za odbranu. Srećni smo što smo prepoznati kao instituicija od nacionalnog značaja i što raste interesovanje za vojni poziv'', rekao je Zrnjić.

Istim priznanjem ovenčan je i Peti bataljon Vojne policije, a potpukovnik Vladimir Petrić, rekao je da je to kruna rada jedinice koja je prošle godine proslavila 25 godina postojanja.

Sretenjski orden trećeg stepena dodeljen je listu ''Jedinstvo'' sa Kosova i Metohije, a priznanje u ime redakcije primio je direktor tog lista Svetozar Vlahović.

On je istakao da tom listu posebno znači što je, kako kaže, u teškim vremenima i u godini kada obeležava 75. godišnjicu postojanja, prepoznat kao neko ko ima veliku ulogu u očuvanju srpskog pisma, jezika, kulture i identiteta na KiM.

''Zahvaljujemo predseddniku države i svima koji su se setili nas i naše borbe u kojoj ćemo posle ovog priznanja još više istrajati'', rekao je Vlahović.

Među laureatima je i novinarka RTS-a i autorka filma "Ratne priče sa Košara" Slađana Zarić, koja je istakla da je priznanje koje se dodeljuje na Sretenje najveća čast za svakog građanina Srbije.



Medalja za zasluge

Admiral Anri Lakaj, Mira Banjac, Nikola Pilić, Kosta Antić, Radoslav Graić, Ivana Ðuretić, Stane Ribič predsednik Udruženja Srba u Slovačkoj, Zoran Ðerić, humanitarna organizacija “Stara Raška” iz Beograda dobitnici su Medalja za zasluge.
Ista priznanja dobili su i Nebojša Kuzmanović, Novica Sovrlić, urednik Janko Brajković, profesor Tomislav Marenović, profesor Uroš Dojčinović, Vitalij Viktorivič Solonjecki, Željko Dimitrijević, Zorica Crnogorac, Ljiljana Premtić, Milan Grujić, Slađana Zarić, ambasador Ljiljana Nikšić, Dragan Aleksić, Miloš Marjanović, Janko Ðorđević.

Posthumno je odlikovan i pevač narodne muzike Šaban Šaulić, a nagradu je primila njegova supruga Gordana.

Karađorđeva zvezda



Miloš Zeman, predsednik Češke, odlikovan je najvišim ordenom Republike Srbije, za razvijanje odnosa između dveju zemalja. On nije mogao da prisustvuje, pa će mu orden biti naknadno uručen.

Književnik Petar Handke, dobitnik je Ordena Karađorđeve zvezde prvog stepena. Itim priznanjem su odlikovani i David Vujić, akademik profesor Jovan Hadži-Ðokić, profesor Lazar Davidović, Orden karađorđeve zvezde trećeg stepen.