"Slučaj Ramadani": U Srbiji optužen za PUČ, u Španiji za ozbiljnije stvari!

"Mino Rajola sa Istoka" uskoro će na saslušanje u Madrid, gde se letos slikao sa Jovićem i Perezom.

as.com/screenshot

Ime najskupljeg srpskog fudbalera Luke Jovića pojavljuje se, gotovo bez izuzetka, u naslovima tekstova u španskim medijima posvećenih pretresu vile njegovog menadžera i postupku koji je, posle šestočasovne akcije inspektora na Majorki, pokrenut protiv Falija Ramadanija.

Ni u jednom tekstu, međutim, julski transfer iz Ajntrahta u Real Madrid vredan 60 miliona evra, od kog je Ramadaniju navodno pripala komisija od devet miliona, nije naveden kao sporan.

ZA UTAJU POREZA OSUĐIVANI SU MESI, KRISTIJANO, MURINJO...

Specijalan tim španske policije zaplenio je "pun kombi" materijala u luksuznoj kući nadomak Palme u kojoj, prema pisanju portala "Ultima Hora", 51-godišnji makedonski milioner u poslednje vreme živi sa porodicom.

U izveštajima se ne pominje Ramadanijevo lično bogatstvo, kao ni suma novca koju je navodno proneverio, ali se napominje da je reč o vlasniku vile u elitnom naselju na najvećem Balearskom ostrvu, sa luksuznim automobilima parkiranim u garaži, sportskim terenima u dvorištu i jahti vezanoj u obližnoj luki.

Upravo su poslovi sa nekretninama, a ne fudbalerima, inicirali istragu protiv Ramadanija, jer su prilikom rutinske provere poslovanja vodeće građevinske firme na ostrvu prepoznate sumnjive stavke u ugovorima o izgradnji dva nova apartmana.

Uz fotografije sa lica mesta, na kojima se vide pripadnici specijalnih službi kako unose fascikle, monitore, kompjutere i drugu opremu u svoja vozila, "Ultima Hora" navodi da bi dalja istraga mogla da dovede do saznanja o eventualnim malverzacijama u ugovorima o transferima igrača, ali su to i dalje pretpostavke.

Za sada, poznato je da je protiv "Mina Rajole sa Istoka" - kako Makedonca albanskog porekla često nazivaju na Zapadu - podignuta optužnica za "pranje novca" i utaju poreza. Takvi slučajevi u Španiji vođeni su protiv Kristijana Ronalda, Lionela Mesija, Žozea Murinja i drugih milionera iz sveta fudbala i, po pravilu, završavani nagodbama i bez zatvorskih kazni.

ČETVORO OPTUŽENIH U AKCIJI KOJU JE PODRŽAO "EUROPOL"

Ramadanija za nekoliko dana očekuje i prvo saslušanje u Madridu, u kom se prošlog jula na Jovićevom predstavljanju slikao u društvu predsednika Real Madrida, Florentina Pereza. Konkretno, "As" je iskoristio tu fotku za ilustraciju priče o hapšenju, dok je "Marka" iskoristila retku fotografiju na kojoj se Ramadani nalazi sam za temu kojoj su katalonski sportski dnevnici "Mundo Deportivo" i "Sport" posvetili manje pažnje i interesovanja.

Biće zanimljivo videti u kom pravcu će napredovati istraga, s obzirom na to da je optužnica podignuta protiv još dve ženske osobe, ali i "fudbalskog menadžera koji takođe živi na ostrvu" i "bliskog Ramadanijevog partnera", navodi "Ultima Hora".

Njihova imena nisu objavljena, ali jesu dovedena u vezu sa Ramadanijevim poslovima u fudbalu. Španske vlasti akciju su izvele u saradnji sa Europolom, što donekle upućuje na mogućnost širenja istrage i na ostale evropske zemlje u kojima Ramadanijeva menadžerska agencija "LIAN sports" ima predstavništva i bazu fudbalera koje zastupa.

Ova agencija, poznata po tome što "drži" najbolje fudbalere sa prostora bivše Jugoslavije, ima kancelarije u Milanu, Berlinu i drugim evropskim metropolama, a do pre dve godine imala je i u Beogradu, sve dok Ramadanijevom odlukom nije zatvorena.

Navodno, zatvorena je posle njegovog sukoba sa čelnicima Fudbalskog saveza Srbije započetog u periodu pred Svetsko prvenstvo u Rusiji, a nastavljenog po povratku reprezentacije u kojoj je "LIAN sports" imao petoricu klijenata.

ZASTUPA (SKORO) SVE ŠTO VREDI SA OVIH PROSTORA

MN Press 

Pred Mundijal, sukobe sa selektorom imala su još dvojica igrača ove agencije, Mijat Gaćinović i Matija Nastasić, koji je rekao da neće igrati za Srbiju dok je Krstajić na klupi.

Pomoćnik u stručnom štabu tadašnjeg selektora Mladena Krstajića, Milan Obradović, optužio je Ramadanija po povratku sa Mundijala da je preko jednog od "svojih" igrača, Luke Milivojevića, pokušao da izvrši puč u svlačionici "orlova" i, pritom, ubedi Marka Grujića da pređe u njegovu agenciju.

Grujić, koji je zaista u to vreme promenio menadžera i potpisao za "LIAN sports", do danas nije više pozivan ni među "orliće", ni među "orlove", dok je Milivojević pristao da se vrati kada su ga u Londonu posetili novi sportski direktor FSS, Vladimir Matijašević i Krstajićev naslednik, Ljubiša Tumbaković.

Ko sve "nastupa" za "LIAN sports", agenciju koju u Ramadanijevo ime na ovim prostorima predstavlja bivši golman Partizana, Nikola Damjanac?

Kalidu Kulibali iz Napolija, Miralem Pjanić iz Juventusa, Luka Jović iz Real Madrida, Filip Kostić iz Ajntrahta i Čengiz Under iz Rome petorica su najvrednijih igrača agencije, čija ukupna vrednost na tržištu prelazi 300 miliona evra, ali je spisak skupih fudbalera koje na tržištu predstavljaju Ramadani i njegovi saradnici mnogo duži.

Tu su još Nikola Milenković iz Fiorentine, Ante Rebić iz Milana, Luka Milivojević iz Kristal Palasa, Markos Alonso iz Čelsija, Zeki Čelik iz Lila, Marko Grujić iz Herte, Sardar Azmun iz Zenita, Nikola Maksimović iz Napolija, Matija Nastasić iz Šalkea, Dijego Deme iz Napolija, Marko Rog iz Kaljarija, Josip Brekalo iz Volfsburga, Džerom Boateng iz Bajerna, Haris Šeferović iz Benfike, Adem Ljajić iz Bešiktaša, Mijat Gaćinović iz Ajntrahta, Alfred Finbogason iz Augzburga, Nikola Kalinić iz Rome, Stevan Jovetić iz Monaka, Kristijan Kabasele iz Volfsburga, Miloš Veljković iz Verdera, Jevgen Konopljanka iz Šahjtora, Samir Handanović iz Intera…

...kao i Lazar Marković, koji se nedavno vratio u Partizan, odnosno ključni igrači za uspehe Crvene zvezde, Marko Marin i Miloš Degenek. Obojica su iz Ljutice Bogdana otišla u Saudijsku Arabiju, Marin ove, a Degenek prošle zime, s tim da se 25-godišnji štoper u međuvremenu vratio među crveno-bele.

"Dublje" na spisku nalaze se i Ljubomir Fejsa, Danijel Aleksić, Saša Zdjelar, Marko Jevtović, Filip Stojiljković, Nikola Gulan...