Tako su se poslednjih dana na društvenim mrežama pojavili audio snimci u kojima se tvrdi "da se novi virus pojavio u našoj zemlji i da čak ima i preminulih".
Tu se navode i konkretne klinike i broj preminulih, a da su informacije lažne evidentno je jer su svi pacijenti za koje se sumnjalo da su zaraženi testirani i utvrđeno je da su negativni na koronavirus.
Organi reda još nisu otkrili, ali ni priveli osobe kojima je ovo možda ličilo na "neslanu šalu", ali nema sumnje da će i njihov identitet uskoro biti poznat, piše Blic.
Da ovo nije usamljen slučaj, potvrđuju i slične situacije iz prethodnih godina.
2014 - "Obrenovcem plutaju leševi"
Tokom maja 2014. godine kada je vladala vanredna situacija zbog poplava, širenje panike je troje ljudi "koštalo slobode".
Naime, pomenute osobe su na društvenim mrežama objavljivale lažne podatke o broju nastradalih u poplavama u Obrenovcu zbog čega im je određen pritvor do 30 dana.
Kako je jedan od uhapšenih kasnije pričao, kada su ga priveli nije imao ideju zbog čega bi to moglo da bude, te mu je prva pomisao bila da se zbog vanredne situacije vrši mobilizacija.
Kada su ga upitali za njegov Facebook profil i komentar da "Obrenovcem plutaju leševi" i kada se kroz nekoliko sati našao u zatvorskoj ćeliji, nije mogao da veruje šta ga je snašlo zbog jednog komentara na društvenim mrežama. Sva tri mladića su provela oko 10 dana u pritvoru.
2018 - "Voda u Beogradu je puna metana"
Jedne večeri u junu 2018. počele su da kruže informacije kako je voda u Beogradu zagađena, tačnije da se u njoj nalazi metan.
U porukama na društvenim mrežama se savetovalo da naredna dva dana ne treba piti vodu sa česme. Panika se u rekordnom roku raširila, poruke su stigle do škola, firmi, te je za tili čas ceo Beograd bio alarmiran.
Stoga su čelnici grada i JKP "Vodovod i kanalizacija" sazvali hitnu konferenciju za štampu kako bi demantovali ovu lažnu vest. Ovaj slučaj ostao je upamćen i po tome što je tadašnji gradski menadžer Goran Vesić, pred rekordnim brojem novinara, ispijao "česmovaču".
I u ovom slučaju uhapšene su dve osobe zbog širenja panike.
2018 - "Nećemo da vakcinišemo decu"
Nekoliko meseci pre nego što je zavladala panika zbog neispravne vode, širenjem panike su se pozabavile i javne ličnosti, i to objavama o vakcinama protiv morbila.
Naime, protivnici vakcinacije dece protiv virusa malih boginja bili su pod istragom Višeg tužilaštva u Beogradu. Njihove objave su ocenjene kao izazivanje panike, a za to krivično delo preti kazna i do pet godina robije.
Grupa od 270 roditelja je podnela krivičnu prijavu protiv ukupno 43 osoba koje su širile strah i paniku od vakcine.
Zatvor od tri meseca do pet godina
Član 343 Krivičnog zakona sankcioniše izazivanje panike i nereda, a glasi ovako: "Ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vesti ili tvrđenja izazove paniku, ili teže narušavanje javnog reda ili mira ili osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka i mera državnih organa ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom".
Drugi stav člana precizira krivično delo: "Ako je delo iz stava 1 ovog člana učinjeno putem sredstava javnog informisanja ili sličnih sredstava ili na javnom skupu, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina".