SRAMOTA: Neverovatne i nepristojne scene kod Spomen parka u Kragujevcu

Zaposleni u Spomen parku "Kragujevački oktobar" primetili su u poslednje vreme neprimerenu pojavu, a to je da se pojedini posetioci fotografišu u neprikladnim, pa čak i uvredjlivim pozama ispred Muzeja "21.oktobar" i spomenika i humki u samom Memorijalnom parku.

Predrag Jelenić/MONDO Šumarice, Kragujevac

Oni apeluju da se to više ne čini.

Naveli su i da razumeju da Spomen-park za Kragujevčane ne predstavlja samo memorijalni, već i rekreativni prostor, kao i da ne postoje zakonske regulative kojima bi se sprečilo takvo fotografisanje, te zato apeluju na elementarnu ljudsku pristojnost i poštovanje prema kragujevačkim žrtavama Drugog svetskog rata koje počivaju u Šumaricama.

 "Većina naših posetilaca i iz zemlje i inostranstva, duboko dirnuti tragedijom koja se u Šumaricama desila 21. oktobra 1941. godine, takođe, ovekoveče svoje posete Memorijalnom parku brojnim fotografijama, ali to urade sa merom i ukusom. Primetili smo da su i oni neprijatno iznenađeni kada posle tragedije o kojoj su upravo čuli, ispred Muzeja '21. oktobar' ili ispred Spomenika streljanim đacima i profesorima vide osobe koje se fotografišu neprimereno odevene ili u nepristojnim pozama", navode zaposleni u saopštenju koje su podelili na Fejsbuk stranici, koje je preneo Blic.

Navode da poseban problem predstavlja činjenica da se te fotografije objavljuju po društvenim mrežama.

Podsećaju da je na prostoru današnjeg Spomen-parka, za samo sedam časova, streljano je oko 3000 ljudi 21. oktobra 1941. godine, od toga 307 dečaka starih između 12 i 18 godina - učenika, mladih radnika, čistača obuće, dečaka iz okolnih sela.

Ubijani su po grupama i tu gde su stradali bili su i sahranjeni, pa i danas tu počivaju. Najveća grupa učenika i 15 profesora ubijeni su na mestu gde se danas nalazi Spomenik streljanim đacima i profesorima iz 1963. godine.

Na Nirnberškom procesu nacističkim zločincima jedini svedok sa teritorije bivše Jugoslavije bio je upravo jedan od preživelih sa streljanja 21. oktobra 1941. godine. Na tom istom suđenju streljanje u Šumaricama je okvalifikovano kao zločin protiv čovečnosti.

Memorijalni park, zajedno sa Muzejom ''21. oktobar'' i svim obeležjima u okviru njega, proglašen je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja 1979. godine, a od 2011. godine 21. oktobar se obeležava kao državni praznik - Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu.