Na koji način mogu da pomognem detetu da ostane fizički aktivno?

MONDO vam pomaže da saznate sve što vas interesuje u vezi sa korona virusom i vanrednim stanjem u Srbiji.

MONDO / Samsung

Dobro je poznato koliko je fizička aktivnost važan deo odrastanja za decu svih uzrasta, počevši od ranog detinjstva. Pandemija korona virusa znatno je smanjila mogućnosti za uobičajene fizičke aktivnosti: šetnju, trčanje, vožnju biciklom, rolerima, bavljenje sportom, dečiju igru...

Zbog toga je bitno da pronađemo način da deca u vremenu ograničenog kretanja i izolacije ostanu, koliko to uslovi dozvole, fizički aktivna.

Najjednostavniji način je da se organizuju vežbe za oblikovanje tela – statičke, bez sprava i rekvizita. Za sproviđenje ovih vežbi potreban je minimalan prostor u stanu ili kući. Svi koji poseduju dvorišta ili terase u prednosti su zbog mogućnosti rada na svežem vazduhu. Za stariju školsku decu idealne vežbe su one koje podrazumevaju rad sa sopstvenom težinom: sklekovi, trbušnjaci, vežbe zagrevanja, vežbe, istezanja...

Za najmlađe postoji set vežbi koje pored primarnog cilja fizičke aktivnosti deteta, mogu da doprinesu i zabavi. Na portalu "najboljamamanasvet.com" pronašli smo nekoliko zanimljivih ideja:

Igra ogledala:

Igra ogledala će vam pomoći da se dete fizički aktivira. Dajte mu da kopira vaše pokrete. Tako ćete vežbati motoričke sposobnosti a i odlično ćete se zabaviti. Uvek budite svesni fizičkih ograničenja vašeg deteta, jer ono sigurno ne može da uradi sve što vi možete.


Ples:

Ritam je nešto što predstavlja uživanje za sve mališane. Sam ples doprinosi fizičkom vaspitanju i deluje na čulo sluha, vida i dodira. Plesom se gradi samopouzdanje, disciplinuje pažnja, podstiče se razmišljanje, uči strpljenje i istrajnost. To znači da je potrebno da nađete neku dobru pesmu i krenete da "đuskate".

Žmurke:

U njoj smo mi uživali kao mali ali ni današnja deca ne uživaju ništa manje u njoj. Mala deca vole da se igraju žmurke, kako napolju tako i unutra (u stanu, kući). To je igra koja će zadržati pažnju vašeg deteta dok trčkara okolo.

Poligon:

Ako dan nije za aktivnosti na otvorenom uvek možete napraviti zanimljivi poligon u kući. On može biti od jastuka, nekih mekanih igračaka, stočića, stolice i sl. Vodite računa o bezbednosti kada pravite poligon, jer je potrebno da ga prilagodite detetovim godinama. Ovo je dobar način za jačanje mišića kod deteta.

Uostalom, internet portali su prepuni programa za vežbanje i zabavu u zatvorenom prostoru (za sve uzraste).

Ali, s obzirom na to u vreme pandemije dane provodimo uglavnom u stanovima i kućama, idealno je da starija deca steknu radne navike (ako to već nisu) i počnu da pomažu roditeljima oko spremanja prostorija, što je takođe značajna fizička aktivnost. Za početak, neka krenu od detaljnijih sređivanja svojih soba.

Budite odgovorni, ostanite kod kuće!