Ovaj dan je još poznat i kao strašna subota, zavalita subota ili dugačka subota!
Inače, svi ovi nazivi opominju upravo na duge muke Isusa Hrista na raspeću i upućuju ljude da treba da učine kakvo milosrdno delo.
Velika subota sledi nakon Hirstovog raspeća na krst na Veliki petak, koji je ujedno najtužniji hrišćanski praznik!
Ovaj dan pravoslavni vernici obeležavaju u molitvi i tišini, a nakon liturgije jede se hleb i voda.
Prema verovanju, ovaj dan je Hrist proveo u podzemlju!
Pravoslavna crkva veruje da je Hrist bio toga dan u grobu Telom, a da je duhom bio u podzemlju, a u isto vreme na prestolu bio sa Ocem i Duhom samim tim što je
On sveprisutni Bog, neodvojiv od druga dva lica Svete Trojice.
Na taj dan je Isus pokazao da je došao kraj starom veku koji je bio obeležen svetkovanjem subotnjeg dana, i otpočeo novi vek u kome se svetkuje dan Njegovog Vaskrsenja.
Početak vaskršnjeg slavlja oglašava se zvonima na pravoslavnim hramovima koja prvi put zvone posle dana žalosti kada se, umesto liturgija, služe carski časovi,a bogosluženja najavljuju drvenim klepalima
Narod u hramovima odgovara molitvom na horsko pojanje anđela i sa upaljenim voštanicama iščekuje Vaskrsenje, najradosniji praznik pobede života nad smrću koji je osnova hrišćanske vere.
Inače, jutrenje Velike subote u novije vreme se ne služi rano izjutra, već na Veliki petak uveče
Vernici celivaju plaštanicu koja je na Veliki petak svečano izneta pred pravoslavne oltare.
U Jerusalimu se sva događanja vezuju za Crkvu Groba Hristovog, gde vernici svake godine na Veliku subotu prisustvuju čudotvornoj pojavi "Blagodatnog ognja".
Danas je i poslednji dan Velikog posta.