Granični prelaz preko mosta u Skelanima otvoren je 2. maja za meštane sa obe strane Bajine Bašte i Skelana koji imaju poljoprivredna gazdinstva ili posao sa obe strane Drine.
Predsednik opštine Radomir Filipović kaže za Tanjug da za stanovnike Bajine Bašte i Skelana život nije mogao da stane tokom vanrednog stanja, jer usled prirodne povezanosti njihova imanja i radna mesta nalaze se sa obe strane Drine.
"Tokom rata dosta ljudi je prešlo u Bajinu Baštu, a imanja i kuće su ostala u Skelanima, koji administrativno pripadaju opštini Srebrenica. Danas tu granicu sa Republikom Srpskom koristi veliki broj meštana kojima prelazak preko mosta znači život. Preko 500 domaćinstava iz Bajine Bašte ima obradivo zemljište u Skelanima i preko 1000 meštana ih obrađuje i to je njihov jedini izvor prihoda", priča Filipović za Tanjug.
Potpredsednik Skupštine opštine Srebrenica Dragić Glišić kaže da život većine stanovnika Skelana izgleda tako što s jedne strane reke rade u susednoj državi, a u drugoj su im kuća i porodica.
"Ova granica i most za njih predstavlja pitanja opstanka", ističe Glišić.
Rajka Blagojević, koja živi od pčelarstva i uzgajanja voća kaže da nekoliko nedelja nije mogla da obavlja sezonske radove na imanju, pa je otvaranje granice bilo od presudne važnosti za održanje njenog biznisa.
"Bila sam prva koja je prešla granicu po njenom delimičnom otvaranju 2. maja. Ne mogu vam opisati koliko je to važno za nas poljoprivrednike, jer ovo je vreme kad u polju ima puno posla,a mi od toga živimo", priča Blagojevićeva za Tanjug.
Dozvolu prelaska prvo su dobili vlasnici poljoprivrednih gazdinstava, a zatim i ostali stanovnici čija radna mesta nisu u istoj državi gde im je mesto prebivališta.
Lica koja prelaze granicu u obavezi su da nose zaštitne maske i rukavice, zatim da dežurnom inspektoru naznače pravac kretanja odnosno poljoprivrednu parcelu i vrstu kulture koju obrađuju, kao i da ostave broj telefona radi eventualne kontrole.