Trag fondacija trinaestu godinu zaredom dodelila je VIRTUS nagrade za filantropiju kompanijama, malim i srednjim preduzećima i pojedincima, sa ciljem da se oda priznanje i javno istaknu kompanije i pojedinačni darodavci koji na strateški način podržavaju razvoj zajednica.
PROČITAJTE KO SU DOBITNICI I ŠTA SU SVE URADILI:
- Specijalna nagrada za mladu filantropkinju -
Matea Balani, devetogodišnja filantropkinja iz Zrenjanina, tokom protekle godine organizovala je i sprovela akciju obnove ormara na Odeljenju za pedijatriju, prikupljala je i donirala PET ambalažu lokalnom azilu za životinje, a drugu godinu zaredom organizovala je i humanitarni rođendan u okviru koga je prikupljeno više od 50.000 dinara, kao i veća količina robe u vidu odevnih predmeta i školskog pribora. Matea je sav prikupljeni novac i poklone donirala deci bez roditeljskog staranja smeštenoj u Dečjem selu u Sremskoj Kamenici, a organizaciji svih filantropskih akcija u 2019. godini posvetila je više od 60 volonterskih sati.
- Specijalna nagrada za individualni doprinos razvoju lokalne zajednice -
Za Marka Čikarića, mladog učitelja iz Prokuplja, stvaranje uslova za redovno odvijanje nastave u školi u Tovrljanu nakon više od 25 godina njene neaktivnosti, bio je veliki izazov. Zahvaljujući njegovim naporima, škola je ubrzo postala svojevrsni centar okupljanja i društvenog života ovog zaboravljenog kraja prokupačke opštine. Učitelj Marko svakog dana do škole prevozi svojih sedam učenika koji stanuju u okolnim selima. Izvan radnog vremena obavlja poslove za meštane koji ih ne mogu obaviti sami. Svojim novčanim sredstvima kupuje potrebna sredstava za školu i gorivo za prevoz učenika, a svakom učeniku i rođendanski poklon. Svojim angažovanjem obezbeđuje donacije savremenih učila za školu, sredstva za renoviranje škole, opremu za sport, školski pribor, novogodišnje paketiće za decu, dok su na njegovu inicijativu obnovljeni i seoski putevi.
- Specijalna nagrada za podršku deci iz ranjivih kategorija društva -
Milinka Ivanović, medicinska sestra u penziji iz Kruševca, poslednjih nekoliko decenija posvećena je filantropskom i volonterskom radu - ona izrađuje i donira igračke za decu iz ranjivih kategorija društva. Samo tokom prošle godine, Milinka je napravila je i poklonila više od 1.800 ekoloških igračaka za decu migrante i izbeglice, decu sa invaliditetom, decu obolelu od dijabetesa i decu u vrtićima u Kruševcu u ukupnoj vrednosti od oko 900.000 dinara. Gotovo dve trećine igračaka koje je tokom prošle godine izradila, poklonila je deci u prihvatnim i azilnim centrima širom Srbije, za koju je to neretko jedina igračka koju imaju. Kada god je u mogućnosti, deci uručuje igračke lično. Milinka neguje dobru saradnju i sa lokalnom zajednicom u u kojoj često inicira filantropske akcije.
- Nagrada za individualni doprinos filantropiji -
Kao nastavak akcije "Pruži korak" u okviru koje su svojim pešačenjem od Beograda do Niša prikupljali sredstva za izgradnju bolnice za pedijatrijsku onkologiju u Nišu, Tamara Klarić i Bogdan Stevanović iz Beograda su dve godine kasnije osmislili društveno odgovornu aplikaciju za mobilne telefone "Pruži korak". Aplikacija je u jesen 2019. godine omogućila da se uz pomoć 560.000 ljudi i preko 60 donatorskih kompanija obezbedi više od pola miliona evra za izgradnju nove Roditeljske kuće u Beogradu. Njih dvoje su ovog puta pešačili u suprotnom pravcu, od Niša do Beograda, i svojim primerom motivisali širu javnost da se uključi u akciju, te su zajedno prepešačili Srbiju dva puta, dok su svi učesnici akcije ukupno prepešačili obim planete Zemlje.
- Glavna nagrada za doprinos na nacionalnom nivou -
Mastercard Europe SA Beograd za najveću pojedinačnu novčanu donaciju kompanije u Srbiji Nacionalnom udruženju roditelja dece obolele od raka - NURDOR i kampanji "Zajedno za kuću koju zaslužuje svaki superheroj". Kompanija je iznosom od 250.000 evra podržala izgradnju nove roditeljske kuće u Beogradu za smeštaj roditelja i dece za vreme lečenja. Tokom 2019. godine, Mastercard je u saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac podržao i šest preduzetnica u okviru projekta "Ja sam ODVAŽNA!", namenjenog ekonomskom osnaživanju žena u Srbiji, i donirao sredstva za nabavku magnetne rezonance Kliničkom centru Srbije u okviru RTS Teletona.
- Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici u kojoj kompanija posluje -
Eurobank a.d. Beograd za program podrške talentovanoj deci, deci sa invaliditetom i deci bez roditeljskog staranja u okviru "Manchester United škole fudbala". Ova škola omogućila je mladim jedanaestogodišnjim fudbalerima da, uz trenere iz Velike Britanije, usavrše svoje fudbalske veštine. Dodatno, Eurobanka je tokom prethodne godine finansirala opremanje kabineta za statistiku i računovodstvo Prve ekonomske škole u Beogradu kroz projekat „Škola kao nacrtana za vas“. Ovaj projekat namenjen je unapređenju uslova za rad i učenje u srednjim ekonomskim školama u Srbiji, izdvajajući deo svojih prihoda od transakcija ostvarenih korišćenjem humanitarne kreditne kartice "Eurobank Veliko srce".
- Nagrada za malo i srednje preduzeće -
Inter-mehanika d.o.o, porodično preduzeće iz Smedereva, za opremanje jedne od učionica u Gimnaziji Smederevo, rekonstrukciju toaleta u školskom dispanzeru lokalnog Doma zdravlja, podršku razvoju lokalnog sporta, kao i donaciju alata i materijala za rekonstrukciju beogradskog Pobednika. Tokom 2019. godine, Inter-mehanika je lokalnoj zajednici donirala približno 2,5% svog prometa.
- Nagrada za dugoročno partnerstvo između poslovnog i neprofitnog sektora -
Telenor d.o.o. za dvanaestogodišnje partnerstvo sa Dečjim fondom Ujedinjenih Nacija - UNICEF na programima edukacije dece i njihovih roditelja za bezbednu upotrebu interneta i prevencije digitalnog nasilja. U okviru projekta "Bezbedan internet za celu porodicu: Pametno od početka" izvedeno je inicijalno istraživanje o upotrebi interneta među mlađom decom i informisanosti njihovih roditelja. Rezultati ovog istraživanja poslužili su kao osnov za izradu štampanih, animiranih i onlajn edukativnih materijala i resurs paketa, obuku 150 vaspitača i učitelja u 5 gradova u Srbiji. Ovi prosvetni radnici su, potom, pilotirali program radionica u kojima je učestvovalo približno 3.750-oro dece i 2.000 njihovih roditelja. Zahvaljujući Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, razvijeni materijali koriste se u svim osnovnim školama i predškolskim ustanovama kao deo sistemskog rešenja za prevenciju digitalnog nasilja.
- Specijalna nagrada za najinovativniji projekat -
dm drogerie markt d.o.o. Beograd za jedinstveni projekat "dm Inkubator" koji je omogućio da 18 domaćih proizvođača dobije kompletnu podršku pri unapređenju svojih proizvoda, kao i priliku da 57 svojih proizvoda plasira građanima Srbije kroz redovni asortiman dm drogerija. U nizu akcija koje je kompanija realizovala tokom prošle godine istakla se i globalna akcija "Giving Friday" - poslednjeg petka u novembru kompanija je donirala 5% ukupnog prometa Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova. Na dan otvaranja filijala, postala je ustaljena praksa da kompanija deo ostvarenih sredstava od prodaje usmeri u humanitarne svrhe. Tako je u 2019. godini prikupljeno više od 2,5 miliona dinara koji su donirani 13 različitih institucija i organizacija.
- Specijalna nagrada za doprinos rodnoj ravnopravnosti -
AVON Cosmetics SCG d.o.o. za sveobuhvatni doprinos rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena u Srbiji. U okviru inicijative "Reci NE nasilju nad ženama", kompanija je Autonomnom ženskom centru donirala sredstva za nastavak realizacije i unapređenje projekta edukacije mladih o partnerskim odnosima i različitim vrstama nasilja "Mogu da neću. Ljubav nije nasilje". Tokom prošle godine kompanija je uručila i robnu donaciju Društvu za borbu protiv raka Sombor vrednu 300.000 dinara, ali i tradicionalno obeležila Nacionalni dan borbe protiv raka dojke edukativnom tribinom na temu značaja rane dijagnostičke, ali i psihosocijalne podrške u procesu lečenja raka dojke. Kroz volonterski rad zaposlenih kompanija je pripremila i poklonila preko stotinu novogodišnjih paketa štićenicama sigurne kuće, a postavila je i prvu skulpturu ženske hrabrosti u Beogradu.