Verska nastava OSTAJE u školskom sistemu, novi status veroučitelja

Ministarstvo prosvete objavilo saopštenje u kojem negira tvrdnje o tome da će verska nastava biti izbačena iz školskog programa.

YouTube/Ostrog TV/screenshoot

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je u susret narednoj školskoj godini donelo Stručno uputstvo o formiranju odeljenja i grupa i o načinu finansiranja u osnovnim i srednjim školama za školsku 2020/21. godinu, koje ne uvodi nove mere racionalizacije za formiranje odeljenja i grupa, već sadrži preciznija objašnjenja na koji način škole mogu da formiraju odeljenja i grupe tako da to bude u skladu sa zakonom i pravilnicima koji se odnose na finansiranje rada osnovnih i srednjih škola.

"Verska nastava u osnovnim i srednjim školama je deo naših sistemskih rešenja koja nećemo menjati i ovaj predmet i dalje ima status obaveznog izbornog predmeta za učenike koji se za isti opredele. Versku nastavu učenici rado biraju svake godine i nije utvrđeno osipanje broja učenika u prethodnim godinama. Svaka škola će se za formiranje grupa verske nastave obraćati nadležnoj školskoj upravi i  svakoj situaciji će se voditi računa o tome da se odobri potreban broj grupa verske nastave tako da se osigura kvalitet realizacije. Vodiće se računa i o tome da učenici u izdvojenim odeljenjima, bez obzira na broj, mogu imati versku nastavu u objektu gde se školuju. Sve verske zajednice sa ministarstvom održavaju najbolje moguće odnose u razvoju programa nastave i u stvaranju uslova za nastavnike verske nastave. Pravilnik o formiranju odeljenja i grupa godinama je isti i ništa se nije menjalo u metodologiji rada", istakao je ministar Mladen Šarčević u pisanoj izjavi.

Dodaje se da je ministar prosvete "obećao patrijarhu Irineju da će se izmenama zakona obrazovanja i vaspitanja kao što je planirano u narednih šest meseci promeniti status veroučitelja i da će se zapošljavati na neodređeno".