Najveći univerzitet u zemlji biće spreman da delimično ili u potpunosti organizuje zimski semestar na daljinu ako se u toku leta utvrdi da je to moguće
Ako zimski semestar na Univerzitetu u Beogradu, koji startuje od oktobra, bude mogao delimično ili u potpunosti da se organizuje „onlajn”, bićemo spremni da to sprovedemo, ističe za "Politiku" prof. dr Ivanka Popović, rektorka, ukazujući da je moguće da i naredna akademska godina počne na daljinu.
Napominje da je realnost u kojoj živimo sa koronom sve fakultete uvela u onlajn nastavu i da su u njoj neki stekli više iskustava od drugih. Najveći problem predstavljaju organizacije vežbi, kao i ispitivanja studenata putem interneta.
Rektorka napominje da, pored Medicinskog, Stomatološkog i Farmaceutskog fakulteta, ima i dosta drugih fakultetskih ustanova kojima je organizacija eksperimentalnih i praktičnih vežbi u uslovima onlajn rada popriličan problem.
"Najveći izazov predstavlja sprovođenje praktične nastave u kojoj studenti sa medicinskih fakulteta treba da steknu iskustvo u direktnom kontaktu sa pacijentima u bolnicama i na klinikama. Fakulteti intenzivno rade na iznalaženju načina da se to obezbedi. Neki fakulteti snimaju video-priloge o eksperimentalnim vežbama. Razmatra se kombinovana nastava na fakultetima i van njih. Uz održavanje teorijskog dela nastave na daljinu, analiziraju se mogućnosti organizovanja praktične nastave na fakultetima u laboratorijama u malim grupama", pojašnjava rektorka najvećeg univerziteta u zemlji dileme pred kojima se akademska zajednica nalazi zbog pandemije.
Podseća da je 7. jula u Rektoratu UB održan mali simpozijum o iskustvima onlajn nastave na univerzitetima u Srbiji na kojem su nastavnici iz raznih delova zemlje razmenili ideje i stečena znanja iz praktičnog rada na daljinu.
Popovićeva smatra da je neophodno da se nastavnicima pruži velika podrška u njihovim nastojanjima da savladaju alate za onlajn nastavu.
"To naročito važi u ovim vremenima u kojima, zbog manjka stručnjaka iz oblasti informacionih tehnologija, fakultetima nije lako da obezbede potrebne kadrove iz te oblasti. Uprava UB je u redovnom kontaktu sa dekanima fakulteta i sa Ministarstvom prosvete, sa čijim predstavnicima razgovaramo o izazovima držanja nastave na daljinu i o problemima sa kojim se susreću i nastavnici i studenti. Verujem da ćemo zajedno identifikovati podršku koja će biti najdelotvornija", kaže Ivanka Popović.
Upitana koliko je dodatnog novca potrebno za dalje sprovođenje onlajn nastave i da li im država nudi finansijsku podršku, rektorka diplomatski odgovara da je Ministarstvo prosvete i tu izrazilo spremnost da pomogne.
Otkriva i da li se ta pomoć odnosi na iniciranje promene Zakona o visokom obrazovanju, prema kojem, za sada, studenti mogu da polažu ispite samo na fakultetima, ali ne i onlajn, što nameće epidemija.
"Do daljeg će se ispiti održavati na fakultetima. Svesni smo da se pitanje njihovog polaganja onlajn mora razmotriti. U mnogim slučajevima je to sasvim izvodljivo. Sa druge strane, naročito na masovnim ispitima na prvoj i drugoj godini osnovnih studija, to deluje kao nemoguća misija. Prema mom mišljenju, problem nije izmena zakona, već nalaženje rešenja koje ne bi kompromitovalo kvalitet studija", naglašava rektorka Popović.
A kako će se, po eventualnom uvođenju ispita ili kolokvijuma na daljinu, obezbediti da akademci ne prepisuju ili nemaju "bubice" ako se zna da i u kontaktnoj nastavi pojedini tome umeju da pribegnu, kao i da je rad UB u novijoj istoriji obeležen procesima u kojima su dokazani plagirani doktorski radovi?
"Upravo je to suština, zato toliko insistiramo na akademskoj čestitosti svih članova naše zajednice. U sadašnjem vremenu integritet se ne podrazumeva i moramo da nastavimo sa razvijanjem mehanizama koji će minimizirati negativne pojave", objašnjava prof. dr Popović.
(Mondo/Politika)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU