Problem oko sadržaja programa iz književnosti nastao je kada su Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja i Nacionalni prosvetni savet izneli različite stavove o tome koja bi kljiževna dela trebalo izučavati u gimnazijama.
Zavod je, naime, predložio da se u četvrtom razredu ponovo obrađuju Matija Bećković, Branko Ćopić i trojica savremenih dramskih pisaca - Dušan Kovačević, Aleksandar Popović i Ljubomir Simović - dok je Nacionalni prosvetni savet mišljenja da treba da se u sve razrede gimnazije vrati oko 50 književnih dela koja su sadržali stari programi, a u novim ih nema ili nisu obavezna.
"Kompilaciju starog i novog programa nije moguće uvrstiti u udžbenike zbog malog broja časova srpskog jezika i književnosti koje deca imaju u školi, pa bi bilo nemoguće obraditi sva ova dela", kaže za Novosti Dejana Milijić Subić, zamenica direktora Zavoda.
Prema njenim rečima, Ministarstvo će doneti odluku koja je u najboljem interesu dece.
Istovremeno, Radivoje Stojković, predsednik NPS, kaže da je ovo telo dalo mišljenje da treba da se vrate svi svetski i srpski klasici, a da Ministarstvo prosvete ima mogućnost da to mišljenje uvaži, odbaci, preformuliše ili delimično uvaži.
"Pošto deca imaju mali broj časova srpskog jezika i književnosti, to gradivo može da se savalada, osim na časovima, i kroz 'čitalački dnevnik', domaću lektiru", objašnjava Stojković.
Inače, Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja predložio je povratak sledećih dela u četvrti razred: Ćopićeva "Bašta sljezove boje", Bećkovićeva poema "Reče mi jedan čoek" ili nešto drugo po izboru, zatim Simovićeva drama "Putujuće pozorište Šopalović", Popovićev "Razvojni put Bore Šnajdera" i jedna od Kovačevićevih drama, "Profesionalac" ili "Balkanski špijun".
Radivoje Stojković, međutim, poručuje da se klasici ne smeju dirati.
Đaci i nastavnici imaće pravo izbora, ali će ova dela raditi. Tako, Nacionalni prosvetni savet smatra da prvi razred ne može bez Kišovih "Ranih jada", "Boja na Mišaru"... U drugi razred trebalo bi vratiti Zmajeve "Đuliće", Petefijevu "Slobodu sveta", Gogoljevog "Revizora", Tolstojev "Rat i mir", Sremčevu "Zonu Zamfirovu", Nušićevog "Narodnog poslanika"..., rekao je on.
Đaci trećeg razreda gimnazije valjalo bi da ponovo čitaju "Ex Ponto" Andrića, "Albatros" Bodlera, "Moju otadžbinu" Šantića, "Dolap" i "Nasleđe" Rakića, "Romansu mesečarku" Lorke, "Tihi Don" Šolohova, "Starac i more" Hemingveja...
Za nove udžbenike ima vremena
Milijić Subić naglašava da udžbenici za četvrti razred gimnazije nisu odštampani, jer po novom programu će učiti generacija koja je sada treći razred. Tako da izdavači imaju godinu dana vremena da se pripreme za štampanje udžbenika sa novim programom.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.