VAŽNO UPOZORENJE IGORA JURIĆA RODITELJIMA: Ovo nemojte da radite!

Osnivač Fondacije "Tijana Jurić" i otac ubijene devojčice još jednom apeluje na roditelje da paze gde kače fotografije svoje dece.

MONDO/Stefan Stojanović

Svakog leta predatori lako dolaze do fotografija nage dece. Molim roditelje,ne dozvolite da deca budu naga na plaži i ne "kačite" takve fotografije. Što je na slici/videu manje dete,veća je vrednost na "pedofilskom" tržištu.Sam pogled na nago dete”iz požude”je već vid zlostavljanja, napisao je Jurić na Twitteru iznad fotografije malog deteta na plaži.

Da ovo zaista može da bude problem potvrđuju i slučajevi gde su fotografije dece, posebno one sa plaže, bile zloupotrebljene u reklamne svrhe. Tako je jedna devojčica završila na bilbordu u centru Beograda, a da nisu ni ona ni majka znale. 

To je još i najmanje loše što može da se desi. Svedoci smo i otmice male Maše u Beogradu od pre nekoliko godina. Njenu fotografiju su otmičali iz Francuske videli navodno na Facebooku.

Podaci Fondacije "Tijana Jurić" govore da u našoj zemlji godišnje nestane od 1.300 - 1.500 osoba.

Zato, budite obazrivi i vi i vaša deca.

Evo nekih saveta:

Opasnost vreba i u oglasima salona za masažu, agencijama za poslovnu pratnju, barovima i strptiz klubovima, a nije neuobičajeno ni da žrtve budu studentkinje koje se prijave za studiranje u inostranstvu.

- Zato bi pre svakog kontaktiranja osobe koja nudi posao ili usavršavanje trebalo proveriti da li su registrovani u APR, ili ako je reč o inostranstvu trebalo bi kontaktirati ambasadu u toj zemlji radi provere.

- Važno je da, posebno deca, ne ostavljaju na internetu, tj, društvenim mrežama lične podatke poput adrese, škole koju pohađa, kao i broja telefona.

- "Ne bi trebalo ni da se 'čekira' na Facebook-u da će posetiti neki događaj jer predator lako može da ga nađe", ističe Aleksandra.

- Ona savetuje da bi trebalo izbegavati i postavljanje fotografija dece u kupaćim kostimima i slično, ili ukoliko se to i postavii lice dece bi trebalo blurovati.

- Takođe, deca nikako ne bi smela da šalju fotografije i klipove nepoznatim osobama.

- Ne smeju otkrivati lozinke nikome osim roditeljima.

- I ono što je jako važno - da ne idu na sastanke sa osobama koje su upoznali na internetu, a da ne obaveste roditelje/staratelje. Naravno, uloga roditelja je ovde presudna, jer ukoliko poverenja između njih i dece nema sve je uzalud.

- Ukoliko se deca i nađu u situaciji da ih neko uznemirava na internetu, da im preti onda bi trebalo da pored toga što će obavestiti roditelje ili nastavnike, pozovu i Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu na broj 19833.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.