PRVE TUŽBE PROTIV NATO ZBOG BOMBARDOVANJA: Srbi oboleli od kancera pokreću proces zbog bombi sa OSIROMAŠENIM URANIJUMOM!

Petoro obolelih od kancera tuži NATO

Smrt zastavnika Marka Dijana, italijanskog vojnika, nekadašnjeg pripadnika NATO snaga na Kosovu, koji se godinama borio za istinu o posledicama osiromašenog uranijuma po zdravlje, otvorila je pitanje dokle se stiglo u Srbiji sa istragom o efektima korišćenja ovakve municije tokom NATO bombardovanja 1999. godine po zdravlje i životnu sredinu.

Kako "Novosti" saznaju, do kraja meseca prvih pet pilot tužbi protiv članica NATO snaga sa odštetnim zahtevima biće podneto višim sudovima u našoj zemlji.

Upravo to je razlog zašto je ovog vikenda italijanski advokat Anđelo Fjore Tartalja došao u Niš da pomogne srpskom kolegi Srđanu Aleksiću.

Oni će finalizovati tužbe protiv članica Alijanse zbog ugrožavanja zdravlja i života ljudi, i životne sredine, tokom bombardovanja 1999.

Tartalja je pred italijanskim pravosuđem dobio više od 170 presuda u korist vojnika iz mirovnih misija na teritoriji bivše Jugoslavije, koji su oboleli od kancera, a neki od njih i umrli.

Sudovi širom Italije potvrdili su da postoji veza između njihovih oboljenja i boravka na bombardovanoj teritoriji

"Tužbe ćemo podneti u Nišu, Vranju, Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu", kaže Aleksić za "Novosti". 

Tužitelji su nekadašnji rezervisti, oficiri, policajci na dužnosti na Kosovu i civili. Svi su oboleli od karcinoma, a za vreme NATO bombardovanja bili su na Kosovu ili u Vranju, navodi on.

Uz pilot tužbe biće dostavljeni i medicinski dokazi da je uzročnik bolesti osiromašeni uranijum. 

Tartalja je uspeo da dokaže prisustvo teških metala kod obolelih, a u tome su mu pomogla veštačenja Univerzitetske klinike "La sapijenca" u Rimu, Instituta za nanotehnologije u Milanu i Univerzitet u Torinu

Aleksić navodi da će u ovim slučajevima biti angažovani italijanski onkolozi koji su već veštačili za italijanske vojnike.

On navodi i da su izabrali srpsko pravosuđe zbog velikih parničnih troškova u inostranstvu, ali i zbog mogućnosti da se strani sudovi oglase nenadležnim jer tužitelji nisu njihovi državljani.

"Mi imamo zajednički usud: građani Srbije su bombardovani i umiru od posledica tog čina, a isto važi i za italijanske vojnike koji su bili u misijama u inostranstvu, gde su korišćene bombe sa osiromašenim uranijumom, kao što su BiH i Kosovo. To je bio razlog da sa kolegom Aleksićem započnemo pravosudnu bitku", kaže Tartalja.

On navodi podatak da je u Italiji oblelo 8.000 italijanskih vojnika, a preminulo oko 400.

Komisija završava rad

Parlamentarna Komisija za istragu posledica NATO bombardovanja po zdravlje građana Srbije, formirana 2018., po rečima predsednika Darka Laketića, privodi kraju završni izveštaj. 

"Mada je naš mandat istekao, izveštaj smo okončali i predstavićemo ga za mesec dana. Tu se posao Komisije završava, a dalji potezi zavise od države. Daću tada predlog koraka za koje mislim da bi trebalo da budu preduzeti", kaže Laketić.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.