Praznik Svetog Luke u narodu je poznat kao Lučindan i česta je slava srpskih pravoslavnih porodica, a vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika nekih zanata.
Naš narod veruje da bi ovih dana trebalo opasati torove, kako vukovi ne bi davili stoku.
Poznata je izreka: "Ide Luka, eto vuka". Takođe je poznato i da je zima odmah iza ugla posle ovog praznika pa se kaže i "Sveti Luka, sneg do kuka."
Luka se rodio u Antiohiji Sirijskoj od roditelja pagana, a hrišćanstvo je primio rano, oko 40 godine nove ere. Bio je lekar i pratilac Svetog Pavla, koji ga je sreo u Troadi na svom drugom misionarskom putovanju.
Dok Srbi slave Svetog Luka, svet slavi Noć veštica.
Šta vi mislite? Da li u Srbiji treba da se slavi Noć veštica
Poreklo praznika Noć veštica datira još od antičke svetkovine "Šaman".
Kelti, koji su živeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu 1. novembra, a noć pred Novu godinu slavili su "Šaman".
Verovali su da se tada duhovi vraćaju na zemlju uzrokujući probleme i uništavajući useve.
Keltski sveštenici gradili su ogromne lomače gde su se ljudi okupljali da bi spalili useve i životinje kao žrtve božanstvima. Tokom proslave nosili su kostime, uglavnom od životinjskih glava i kože.
U proslavu Noći veštica uključena je i industrijska mašinerija, restorani i barovi, tekstilne industrije i proizvođači slatkiša. Statistički podaci pokazuju da Amerikanci jedino za Božić potroše više na proizvode namenjene proslavi.
Iako je Noć veštica paganskog porekla, ime je nastalo od hrišćanskog praznika All Hallows Eve ili Veče pre Svih svetih (1. novembar). Sam praznik su prilagodili hrišćani koji su želeli da iskorene paganizam i, tokom godina, neki mračniji apsketi Noći veštica su zamenjeni lakšim sadržajima i proslavama u duhu porodičnih vrednosti.
Ali, povezvanje Noći veštica sa nečim strašnim, jezivim i natprirodnim i dalje je snažno ukorenjeno i danas je vidljivo na proslavama širom sveta.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.