Kon je rekao da bi mere, ako se shvataju oštro, trebalo da budu oročene i da se jasno kaže da će trajati dve nedelje, pa da se vidi kakvi su rezultati.
Naveo je da danas nisu donete mere, da je predsednica vlade dobro čula šta se predlaže i da je rekla da će razmisliti.
"Sad smo na nekom odlučivanju, premišljanju", rekao je Kon i dodao da se traži balans i ono što je najpovoljnije.
Podseća i da je danas usvojen zakon koji omogućava kontrole i da je sve to značajno, ali upozorava da vreme ide i da nam stoji "nad vratom".
Poručuje da bi trebalo sprečiti kontakte a da su oni najznačajniji na mestima zabave, noćnog života i klubova, ili gde se sedi dugo bez maski.
Predrag Kon upozorava da realnost nije lepa i da se nalazimo u vanrednoj situaciji, a mogao bi to još i teže da kvalifikuje. Ističe da je situacija praktično katastrofalna ako nema nijednog mesta u bolnici u Beogradu.
Ponavlja da virus mora da se zaustavi, ili će on nas da zaustavi, i kaže da je to rekao i danas na Kriznom štabu.
"Mere kakve god da su, one su neophodne, a to je da se zabrani prenos virusa, a zna se gde je prenos virusa i to morate da zatvorite", naveo je Kon.
Podseća da su mere za ugostitelje propisane još u martu, ali da je ključna kontrola, ali je izgubljeno vreme. Kako je rekao, gde god ima više od 100 ljudi, veća je verovatnoća da dolazi do zaražavanja, nego da ne dolazi.
"Ne zna se koliko će trajati ovaj talas"
Predrag Kon je rekao da nismo iskoristili septembar onako kako smo mogli. Navodi da su brojevi u Francuskoj, Belgiji i Holandiji počeli da padaju, ali da su tamo prilično rigorozne mere, i da sigurno i to ima uticaja.
Kon je objasnio da smo sada u šestoj nedelji ovog talasa i da bi tu trebalo polako da se gubi snaga i potencijal virusa, ali ističe da su to spekulacije i da ulazimo u zimsku sezonu i zbog toga moramo da budemo oprezni.
Lončar: Situacija u Beogradu je preozbiljna
Zlatibor Lončar je u specijalnoj emisiji RTS-a rekao da je epidemijska situacija u Beogradu preozbiljna.
"Ako ne možete pacijente u nekom momentu da zbrinete, one koji su iz Beograda u Beogradu, nego moraju u neku bolnicu u unutrašnjosti, onda kažemo da smo na jednoj ivici. To ne važi za ostale bolnice i centre u Srbiji, ali ako nastavimo da se ponašamo kao do sada, ne znači da neće važiti i za druge bolnice", upozorio je ministar.
Upitan da li je danas bio poslednji trenutak za donošenje oštrijih mera, Lončar je rekao da još nije doneta odluka i da će biti doneta u narednih 24, 48 časova.
U Beogradskoj areni više nema mesta
Ministar je istakao da je u Beogradu mnogo više prijema nego otpusta pacijenata – primljeno je više do 600 ljudi, a otpušteno 250.
To će se nastaviti tako i dalje, očekuje Lončar, koji navodi da su morali da otvore i Medicinu rada, da sutra u 19 časova počinje da radi reumatologija, kao i da su u pripremi kapaciteti u Banji Koviljači i Sokobanji.
"Većina drugih zemalja kada dođe u ovu situaciju, kada nema mesta, pacijente puste da idu kući, ali onda nemate kontrolu nad njima", ukazuje ministar i navodi da u Beogradskoj areni više nema mesta.
"Imamo slobodne kapacitete u privremenoj bolnici u Nišu i Kragujevcu. Koristićemo njihove kapacitete", rekao je Lončar.
Prema najnovijim informacijama, u poslednja 24 sata u Srbiji je registrovan 3.341 novozaraženi među 13.008 testiranih uzoraka, a nažalost korona virus je odneo još 19 života.
Na respiratorima se trenutno nalazi 151 pacijent, a hospitalizovana su 3.343 obolela.
(Mondo/RTS)
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.