Konačna odluka trebalo bi da bude doneta do nedelje, a u opticaju je zatvaranje kafića i klubova u 18 časova i nošenje maski i na otvorenom.
Bolnice su pune, crni rekordi jedan za drugim se obaraju iz dana u dan, umrlih nikada više, kriva je otišla u nebo. Na poslednjoj sednici Krizni štab je razmatrao uvođenje novih mera, posebno onih koje se odnose na kafiće i klubove, za koje stručnjaci navode, da su najpogodniji za prenošenje i širenje virusa. Kako skraćivanje rada kafića ima ekonomske implikacije, konačna odluka nije doneta odmah.
Upitan da li je petak bio poslednji trenutak za donošenje oštrijih mera, ministar zdravlja Zlatibor Lončar je rekao da još nije doneta odluka i da će biti doneta u narednih 24, 48 časova. On je potvrdio da je u toku proces donošenja odluka "o novim merama u borbi protiv pandemije korona virusa u Srbiji".
I dok se čeka na definitivnu odluku do kada će raditi kafići, ono što se zna jeste da većina članova Kriznog štaba smatra da radno vreme treba ograničiti do 18 časova.Međutim, nije isključeno da se "dobije" sat, eventualno dva duže. Ukoliko bude doneta odluka o skraćivanju radnog vremena kafića, ona neće biti trajna dok traje epidemija već periodična. Kako se navodi skraćeno radno vreme kafića i klubova moglo bi biti oročeno na dve nedelje. To će biti pokušaj da se oslabi trenutni talas Kovida19.
Prema pisanju pojedinih medija Krizni štab je, razmatrao i privremeno zatvaranje bioskopa i pozorišta. Međutim, za sada nema izvesne niti potvrđene najave, da bi ustanove kulture mogle iznova biti zatvorene kao što je to bio slučaj po izbijanju epidemije.
Produženje raspusta
Zatvaranje škola je poslednja opcija za koju se u Kriznom štabu nadaju da neće ni doći na red. Škole i vrtići, pokazalo se, nisu bili mesto zaražavanja, niti ozbiljnijeg prenosa virusa. Otuda brojke obolelih, među đacima i nastavnim osobljem, nisu alarmantne.
Ukoliko ne bude bitnih izmena, a kako stvari sada stoje, đaci se sa trenutnog mini raspusta vraćaju na nastavu u ponedeljak. Ipak, do značajnih promena moglo bi doći oko termina i dužine redovnog zimskog raspusta.
Postavljeno je pitanje da li da bude u isto vreme na teritoriji cele Srbije. Konačna odluka još nije doneta, ali je Krizni štab najbliže opciji da raspust traje oko mesec dana. Praktično, da počne oko 19. decembra i završi do 21 januara. Ovi termini bili bi jedinstveni za celu Srbiju jer su do sada škole u Vojvodini i centralnoj Srbiji imale različite datume raspusta.
Skraćenje rada kafića
Druga važna mera o kojoj se uveliko raspravlja jeste skraćenje rada kafića, restorana i klubova.
Stroža mera, kada je reč o ugostiteljskim objektima bila bi potpuno zatvaranje, čemu se protive i čelnici grada Beograda, dok je blaža i izvesnija varijanta da se njihovo radno vreme skrati do 20 ili 21 sat. Na Kriznom štabu je međutim, razmatrana opcija da rade do 18 časova.
Govoreći o tome kakve su procene u kom pravcu ide epidemija u Srbiji, dr Srđa Janković, član Kriznog štaba, kaže da u ovom trenutku, nažalost, ne ide na bolje i da moramo da preduzmemo sve što je u našoj moći.
Na pitanje šta bi podrazumevalo to pooštravanje mera, Janković kaže da je među predlozima skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata koji služe za zabavu, a koje je trenutno do 23 sata. "Mi smo predlagali da se to skrati, da bude do 18 sati", rekao je Janković.
"Ja naglašavam da nije stvar samo u skraćenju radnog vremena, već je na snazi to da unutar objekta ljudi moraju da drže fizičku distancu, da za istim stolom po postojećim merama ne bi trebale da sede više od dve osobe koje nisu iz istog domaćinstva, da svi moraju da drže distancu i da se maska nosi i na zatvorenom i na otvorenom", dodao je Janković.
Doktor Predrag Kon takođe poručuje da bi trebalo sprečiti kontakte a da su oni najznačajniji na mestima zabave, noćnog života i klubova, ili gde se sedi dugo bez maski.
Kon smatra da su dve nedelje strogih mera najefikasnije.
"Moramo da zaustavimo virus i njegov prenos, to može tako što se uskrate kontakti, a to je opet moguće samo novim merama. Nisu donete mere. Predsednica Vlade je rekla da nas je dobro čula, da će još razmisliti. Sad smo još na nekom premišljanju", rekao je dr Predrag Kon i podsetio da je danas usvojen Zakon o zaštiti stanovništa od zaraznih bolesti i da je to "dobro".
Prema njegovim rečima, jasno je da moraju da se spreče kontakti, što se pre svega odnosi na noćne klubove i "mesta gde se dugo sedi i razgovara".
Prema rečima dr Kona, najbolje bi bilo donete meru zabrane rada noćnih klubova, a rezultati pooštrenih mera mogli bi da se vide za dve nedelje.
Predrag Kon je rekao da nismo iskoristili septembar onako kako smo mogli. Navodi da su brojevi u Francuskoj, Belgiji i Holandiji počeli da padaju, ali da su tamo prilično rigorozne mere, i da sigurno i to ima uticaja.
Kon je objasnio da smo sada u šestoj nedelji ovog talasa i da bi tu trebalo polako da se gubi snaga i potencijal virusa, ali ističe da su to spekulacije i da ulazimo u zimsku sezonu i zbog toga moramo da budemo oprezni.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.