Ova naknada biće četiri puta veća i čini oko 8 odsto povećanje cene struje, a predstavlja zapravo podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije.
Kako za MONDO objašnjavaju iz Ministarstva za zaštitu životne sredine, ovom stavkom će se plaćati podsticaj proizvodnja struje iz energije vetra, sunca, biomase, biogasa i hidroelektrana.
Kako navodi naš izvor iz ove institucije, novac koji će građani putem struje uplaćivati biće upućen na poseban, namenski račun sa koga se subvencioniše proizvodnja energije iz pririodnih izvora.
„Ovu nakonadu za obnovljive izvore plaćaju svi potrošači u Srbiji. Iznos mora da bude jasno označen na svakom računu, kao posebna stavka za utrošenu električnu energiju i nadoknadu za podsticaj“, nezvanično potvrđuju za MONDO iz Ministarstva.
Mnoge zanima na koji način se ova naknada izračunava i zbog čega će poskupeti u odnosu na prethodni period.
„Kada se iznos jedinične naknade množi sa izmerenom potrošnjom električne energije kupca u obračunskom periodu, dobijamo iznos. To je određeno još 2013. godine, kako bi se obezbedilo dovoljno novca za podsticaj koji nam je neophodan, ako hoćemo da ispunimo evropske standarde. Trenutno, taj iznos nije dovoljan da bi se izmirile ove potrebe i dugovanja“ kažu iz ove institucije.
Kao jedan od razloga za povećanje cene struje, u medijima se navodi i zahtev MMF.
"MMF jeste preporučio da naknada uveća, jer drugačije ne bismo mogli da namirimo sve proizvođače. To nije moglo da se izbegne, koliko god da se odlagalo. Ipak, Srbija se obavezala da će podsticati zelene kilovate i njihovu proizvodnju, otuda sve to mora na ovaj način da se ispuni“, potvrđuje naš izvor iz ministarstva.
Osim toga, naš izvor potvrđuje da će Elektroprivreda Srbije morati da uloži 4,6 milijardi evra u ekologiju u narednih sedam godina. Kako se navodi, termoelektranama je namenjeno 1,6 milijardi, hidroelektranama, vetroparkovima i solarnim elektranama 700 miliona evra.
S druge strane, u Republici Srpskoj nedavno je smanjena naknada za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, što su mediji nazvali svojevrsnim presedanom, jer je ona do sada samo povećavana..Naknada je smanjena za oko 15 odsto, dok su državni predstavnici istakli da se to „uklapa u opštu politiku da se smanje sva opterećenja građanima i privredi“.
Tokom ove godine, prosek utvrđenog iznosa naknade za podsticaj proizvodnje obnovljivih izvora u Evropskoj uniji bio je 0,025 evra po kilovatu, dok je u Srbiji iznosio 0, 0008 evra. U Bugarskoj se ova naknada ne naplaćuje, dok najviši iznos u Evropi za ovu dažbinu plaćaju potrošači električne energije u Nemačkoj, Portugalu i Italiji.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.