• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RAČUNI ZA STRUJU VEĆI ZA 400 DINARA U PROSEKU! Udar na budžet zbog STAVKE koja je uvećana 4 puta, naplata od 1. januara

Autor Marija Ivetić

Naknada za obnovljive izvore energije je poslednji put povećana 2015. godine.

 poskupljenje struje koliko poskupljuje struja racuni infostan eps elektrodistribucija placanje racun Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Zvanično je najavljeno poskupljenje struje od februara naredne godine za 3,4 odsto, ali će nam račun naredne godine za ovaj mesec biti veći za ukupno 7,9 odsto, imajući u vidu i povećanje naknade za obnovljive izvore energije koju takođe plaćamo kroz račun.

Prva zvanična najava bila je da će struja u Srbiji poslupeti od 1. februara sledeće godine i to za 3,4 odsto. Potom je stigla i druga informacija, odnosno vladina uredba po kojoj će već od 1. januara potrošači imati veći račun i kroz povećanje posebne naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije.

Možda će vas zanimati

Ova naknada će biti veća skoro četiri i po puta - sa sadašnjih 0,093 dinara po kilovatu utrošene struje poskupeće na 0,437 dinara i ukupno povećanje struje u 2021. podići na oko 8 odsto.

S obzirom na to da je prosečan račun za električnu energiju za domaćinstva oko 3.000 dinara, ova dva poskupljenja praktično znače da bi računi u narednoj godini mogli da budu veći za oko 400 dinara u proseku.

Podsetimo, struja je poslednji put poskupela 1. decembra prošle godine i to za 3,9 odsto. Prethodno je cena povećana u oktobru 2017. godine, i to za dva odsto, što je mesečni račun prosečnog potrošača povećalo za 68 dinara.

Novo poskupljenje počinje sa februarskim računima, a Agencija za energetiku navela je da je “i nakon ove korekcije, prve od kraja 2019. godine, cena električne energije u Srbiji i dalje značajno niža od cena u zemljama regiona i Evrope”.

Struja je za oko 7 odsto odsto niža nego u Makedoniji, 18 odsto nego u BiH, 24 odsto nego u Albaniji, 35,8 odsto nego u Bugarskoj, 79,97 odsto nego u Hrvatskoj, 85 odsto nego u Rumuniji, 125 odsto nego u Sloveniji.

Ubedljivo najskuplju struju u Evropi plaćaju domaćinstva u Nemačkoj i Danskoj, čak 30,5 evrocenti po kilovat-času, što je najveća poznata cena struje u svetu.

MMF tražio veću naknadu i u 2020.

Što se tiče naknade za obnovljive izvore energije (OIE), ova stavka je poslednji put povećana 2015. godine, sa 0,081 dinar po kWh na 0,093 dinara po kWh.

"Vlada je morala da pribegne ovom potezu, jer je ova naknada od 2015. godine ista. Na uvećanju izdvajanja za OIE je posebno insistirao MMF, koji je i nakon poslednje sesije preporučio da se ova naknada mora značajno uvećati jer u protivnom preti opasnost da se EPS dodatno optereti, odnosno da se razlika proizvođačima mora namiriti iz njihove kase. Ovo tim pre što se broj ovih subjekata koji proizvode OIE u poslednjih pet godina značajno uvećao, a sredstva za njihovo podmirivanje su ostala ista. To je sada promenjeno, odnosno na ovaj način pokušaće da se ova anomalija otkloni", navodi izvor iz Nemanjine 11 i dodaje da uvećanje ove stavke jeste značajan udar na džep potrošača, ali da se nije mogao izbeći.

"Bez te odluke bilo bi problema u namirivanju obaveza prema povlašćenim proizvođačima električne energije. To su međunarodne obaveze koje je Srbija preuzela kako bi se podstakla proizvodnja zelenih kilovata i to mora da se poštuje. Treba da se zna da je MMF tražio da se naknada za OIE promeni i u 2020. godini ali da je vlada uspela da tu obavezu odloži".

Naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije, koju plaćaju građani i privreda, uvedena je 2013. godine kako bi se obezbedila sredstva za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 49

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoran

MmF traži povećanje. Gde je taj pisljive MmF, dali on zna kako ljudi žive u srbiji i kako im pomaže u tome. Trazi povećanje struje, naknade za ekološku struju jer 70%elektrana i vetro parkova je strano pa da od srbije uzme kajmak a struju proda na drugu stranu. Trebamo MmF isterati iz srbije. Ma da ne pišem i nerviram se više.

Ganz Nov

Zamajavanje i zaludjivanje naroda je svakodnevno. Plaćamo nadoknadu onima koji uništavaju reke i okolinu prirodu mini hidroelektranama a koji opet svoju struju skuplje naplacuju od one koliko EPS košta sopstvena proizvodnja. Drugo na svu potrošenu struju se dodaju naleti kojih nigde drugde nema. Na kraju se na sve to obračuna akciza(inace, po definiciji porez na luksuz) pa na sve to još i pdv. Nakon toga, struja više nije najjeftinija u reginu. Ako se neko seca(postoji i vidro snimaj) Mihajlovicka je u izbornoj kampanji 2012 govorila d a struja mora da pojeftini bar 20%. E treba, pokupiti pare date kao pomoć u izbornu svrhu, i obezbediti povecanje plata državnom sluzbenicima.

Milan

Edb ili Eps, kako se već zovu, su NAJ VEĆI PREVARANTI. Traže i otimaju, koliko im treba. Ovo što ću napisati je ŽIVA ISTINA I DOKAZ. Pre desetak godina, za lokal koji ne radi, dobijem račun na oko 2500 eu. (u dinarima). Znam da nije potrošen ni 1kw.i tražim da provere da se nije neko nakačio? Proverili i kažu "nije, to morate da platite". Tražim proveru ispravnosti brojila, kažu "može ali morate sami da ga nosite u Zemun na baždarenje i da platite". Ja šta ću, uradim tako. Dobijem izveštaj da je brojilo ispravno. Opet traže da platim nešto što nisam potrošio jer je lokal zatvoren, spuštena i roletna i nisam ušao u njega godinu dana, to znaju i komšije. Dok sam jurio pravdu, ja sam morao da zakuca na stotinu vrata u Epsu i da trpim zlurade komentare zaposlenih, za nešto što nisam učinio. Moja "borba" je trajala oko 2 godine. Dve godine jurnjave, sekiracije, ne spavanja, dopisivanja..... Pisao sam raznim ustanovama, ministarstvima, pa na kraju i Predsedniku države. I na kraju, posle svega, samo dobijem dopis od Elektrodistribucije, da sam oslobođen plaćanja tog računa. Nisam dobio nikakvo izvinjenje, niti objašnjenje, ko im je dao pravo da mi "oduzmu" dve godine života uz to i naprave mi razne troškove, da bih dokazao njihove prevare.

special image