Društvo

KADA ZAGAĐENI VAZDUH UGLEDAMO, TO JE OPASNO: Da li pomažu maske? Evo šta kaže klimatolog Đurđević!

Autor Edin Delibašić

Klimatolog Vladimir Đurđević rekao je na RTS-u da je zagađenost vazduha danas nešto manja, ali da to nije ohrabrujuće jer ovaj problem nije moguće rešiti kratkoročno.

Izvor: RTS / Printscreen

"Danas je bolji vazduh nego pre tri-četiri dana, popravio se kvalitet vazduha pre svega zato što je vetar duvao. Imali smo neprijatnu epizodu od četiri-pet dana i malo je bolja situacija. Pre tri dana Beograd bio u ljubičastoj zoni", kazao je Đurđević.

On je istakao i da zagađenje vazduha ima dugoročne posledice i da u pojedinim zonama opasno za ranjive grupe. Dodaje da građani nisu informisani i da najčešće ne znaju da je visoka zagađenost vazduha.

"Ceh uvek plaćamo u narednim godinama, ali u crvenim i ljubičastim zonama mogu i trenutno da se osete efekti, posebno kod ranjivih grupa, dece, trudnica... Otežano disanje, glavobolja, to bi moglo da se oseti", rekao je Đurđević.

"Najhitnija mera je da bi trebalo da postoji permanentno upozorenje u medijima, pre neko veče bili smo na ekstremno visokim vrednostima, a videli smo ljude na keju kako trče, džogiraju. To bi trebalo izbegavati, ne izvoditi decu", dodaje on.

U Šapcu posebno zagađeno

"Kada zagađenje možemo da osetimo i namirišemo, to odmah može da izazove posledice po zdravlje. Pre nekoliko meseci smo imali primer kada je jednom muškarcu na treningu napolju pozlilo upravo zbog toga", kaže Đurđević.

Klimaktolog dodaje da za problem zagađenosti ne postoji ratkoročno rešenje, najkraće moguće rešenje koje bi se sprovodilo trajalo bi čak nekoliko godina.

"Takvo rešenje ne postoji, svi bismo to voleli, najkraće moguće rešenje trajalo bi nekoliko godina, a značilo bi uspostavljanje sistema za uklanjanje zagađenja u energetskom sektoru. To bi se direktno odrazilo na poboljšanje kvaliteta", zaključuje.

(MONDO)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Tagovi