TROŠKOVI STUDENATA U BEOGRADU: Stan me košta 270 evra, za hranu dajem 100, a za izlaske još toliko!

Studiranje je uglavnom ogroman trošak za budžet prosečne porodice u Srbiji, a koliko je teško "pokriti" ove novčane zahteve zavisi od nekoliko stvari, otkrivaju studenti u anketi za MONDO.

Za studiranje u Beogradu gotovo uvek su potrebna velika novčana izdvajanja. Najmanji trošak imaju roditelji studenta koji su na budžetu i žive u Beogradu, jer u suprotnom, cena smeštaja, hrane i prevoza plus školarina za studente iz unutrašnjiosti, često iznose više od prosečne srpske plate.

Razlike su velike u odnosu i na to da li studirate na državnom ili privatnom fakultetu, jeste li na samofinansiranju ili budžetu, stanujete li u studentskom domu ili iznajmljenom stanu i jedete li u menzi. 

Ipak, kada se sve sabere i oduzme, prosečna svota koja je potrebna za četvorogodišnje školovanje studenta iz unutrašnjosti u Beogradu je od pola miliona do 1,5 miliona dinara.

KO JE NA BUDŽETU, TAJ JE "NA KONJU"

Samo studiranje, odnosno školarina, na državnom fakultetu košta od 55.000 do 250.000 dinara, dok su cene na privatnim fakultetima od 80.000 do 370.000 dinara. Za udžbenike student mora da izdvoji od 10.000 pa naviše, dok sa kopijama može da prođe sa 4.000 do 7.000 dinara, kažu studenti za MONDO. 

"Oni koji se ne upišu na budžet moraju da imaju velike sume novca za školarinu. Plaćanje je uglavnom omogućeno u nekoliko rata. Kupovina udžbenika je isto trošak, u zavisnosti od fakulteta do fakulteta varira i cena, ali samo jedna nova knjiga košta oko 1.000 dinara. Naravno, mi se najčešće snalazimo i pozajmljujemo skripte kada god je to moguće", kaže za MONDO Ksenija Buljubašić (22), sa Filozofskog fakulteta. 

DOMOVI I MENZE NAJPOVOLJNIJA OPCIJA  

Studenti iz Beograda u prednosti su zato što ne plaćaju smeštaj, niti hranu, jer žive u porodičnoj kući, kažu studenti za MONDO. 

"Moji roditelji plaćaju samo školarinu, ostali troškovi su ostali isti kao i pre studija, jer sam kod kuće. Ne trošim mnogo novca za hranu jer roditelji spremaju. Ipak, imam troškove kao što su udžbenici, druženja, izlaci, kupovina, isto kao i svi ostali", kaže Lina Marković (19) iz Beograda.

S druge strane, za studente iz cele Srbije koji su došli u Beograd na studije, prva finansijska stavka je smeštaj. Najeftinija opcija je studentski dom, koji se naplaćuje po cenama između 1.200 i 9.000 dinara mesečno, zavisno do kategorije doma i kapaciteta sobe.

"Živim u studenstkom domu čija je mesečna cena 1.800 dinara. Imam tri obroka dnevno u menzi koja koštaju oko 6.000 dinara, toliko me košta ako jedem samo tamo i ne kupujem ništa od hrane. Što se tiče novca za izlaske, druženje, sve zavisi od trenutne situacije u kojoj su moji, ali neka bude da na nedeljnom nivou za usputne sitnice bez hrane trošim 1.000 dinara, i na jedan izlazak u mesecu 2.000 dinara", kaže za MONDO studentkinja Tanja Živančević (21) iz okoline Valjeva.

Menza za studente košta od 5.000 do 10.000 dinara. Za budžetske studente, cena sva tri obroka u menzi dnevno iznosi između 200 i 300 dinara, dok je cena za samofinasirajuće između 450 i 550 dinara, dodaje ona. 

MONDO/Stefan Stojanović 

PRIVATNO STANOVANJE - SAMO SA CIMEROM

Oni koji se nisu snašli za mesto u studentskom domu, prinuđeni su da stan iznajmljuju privatno, što je jedan od najvećih troškova tokom studija, tvrde oni. 

"U užem centru grada cena jednosobnog stana, pogodnog za studente, iznosi u proseku 300 evra, dok se u ostalim delovima grada može pronaći i po cenama od 150 do 200 evra. Uglavnom svi stanujemo sa cimerima, retko koji roditelj može da priušti da sam plaća sve troškove. Kada saberemo infostan, struju, internet, kablovsku, telefon, mladima koji se sami izdržavaju ili ih finansiraju roditelji, to je velika stavka", kaže Filip Popović (22) iz Kragujevca, koji studira na Fakultetu organizacionih nauka. 

Ne treba zaboraviti ni lepši deo "studentskog života", a to su izlasci u provod. Bilo da je u pitanju bioskop, pozorište, restoran ili kafić - za većinu studenta to je gotovo luksuz.

"Na smeštaj trošim 270 evra, na hranu oko 100 evra, na druženje isto toliko. Zajedno sa školarinom, to jeste neka prosečna srpska plata, koju roditelji obezbeđuju samo za mene. Mislim da se to isplati, jer ću završiti dobar fakultet i sve ćemo to nadoknaditi", kaže Luka Pavlović (23).

TROŠKOVI STUDENTA IZ BEOGRADA

Hrana: Nisu neophodna posebna izdvajanja
Smeštaj: Nisu neophodna posebna izdvajanja
Školarina: Od 0,00 do 370.000 dinara, zavisno od fakulteta i budžeta
Prevoz: Oko 1.000 din za markicu za prevoz
Izlasci: Od 2.000 do 10.000 dinara

TROŠKOVI STUDENTA IZ UNUTRAŠNJOSTI

Hrana: Minimum 5.000 dinara, maksimum 15.000 dinara
Smeštaj: Minimum 2.000 dinara, maksimum 30.000 dinara
Školarina: Od 0,00 do 370.000 dinara, zavisno od fakulteta i budžeta
Put: Oko 1.000 dinara za markicu za prevoz + međugradski prevoz do matičnog grada
Izlasci: Od 2.000 do 10.000 dinara

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.